Как да се погрижим за себе си след раждането?

Преди точно 5 месеца родих своя втори син. С тази бременност достигнах до пределите на тялото си – качих над 20 кг, имах толкова голям корем, че на всеки преглед за тонове ме питаха дали нося две деца. След раждането усещах, как тялото ми е изтощено и вече 5 месеца не успявам да се почувствам себе си – здрава и силна, а да не говорим за дънките, които си мечтая отново да ми стават. Не бързам, знам че на тялото му трябва време, но през това време бих искала да се погрижа за него. Въпросът е обаче как? 

Затова този месец поставих себе си на фокус и реших да събера всички знания и ресурси по темата “Как отново да се почувстваме себе си и да се погрижим за тялото и духа си след раждането”. Поканих нашите най-верни приятели експерти да ни споделят знание и полезни съвети. 

Храната е в основата на всичко и ключът към нашето здраве. Затова реших първо да се обърна към Яна Данаилова – докторант по човешка физиология, магистър по хранене и здравен мениджмънт, сертифициран нутриционист и председател на Сдружението на нутриционистите в България. Не веднъж сме работили с Яна и се обърнах именно към нея, защото е човек, който също вярва в силата на добрата храна като средство за съхранение на здравето. Тя е майка на три деца и има лична мисия да популяризира здравословното хранене, особено сред децата, подрастващите и младите родители, да образова на свой ред и възрастните и да подобри хранителните и житейските навици на хората, с които работи. 

This image has an empty alt attribute; its file name is YanaBusiness28-1-684x1024.jpg
Яна Данаилова, снимка: личен архив

Споделям с вас нашия разговор и знанието, което сподели тя с мен:

Здравей, Яна. Много благодаря, че отдели от времето си, за да споделиш с нас своите знания и съвети. Ти работиш с дами в различни възрасти и в различни етапи от живота си. Идват ли често при теб жени, които са родили скоро и с какви оплаквания най-често са те? 

ЯД: В действителност една голяма част от хората, с които работя са именно дами във фертилна възраст, бременни, наскоро родили, дами, които се подготвят за зачеване или се борят с репродуктивни проблеми. Често работя с дами с ендокринни и метаболитни смущения, дами с хормонален дисбаланс, дисбиоза, чревна пропускливост, от там автоимунитет. Все по-често работя и с господа, които в забързаното и изключително стресирано ежедневие често неглижират храненето си, нямат време за адекватна двигателна активност, активна почивка и възстановяване и компрометирана хигиена на съня. Всичко това се отразява и на здравословния статус. И все пак, наистина, наскоро родилите дами най-често идват при мен с молба да им изготвя персонализирани хранителни режими с цел обезпечаване на хранителните им нужди по време на кърмене, справяне с хранителни дефицит, както и разбира се за редукция на натрупаното по време на бременността тегло. 

Първото нещо, което съветвам тези дами, е да не прибързат с желанието си да отслабнат и възстановят теглото си във възможно най-кратки срокове.

Много по-важно е да отделят време да се погрижат за физиологичните и емоционалните си нужди, да се адаптират с новия ритъм на бебето. Важно е да си почиват винаги, когато могат, да отделят време за себе си!

Разбира се, изключително важно е да се хранят максимално пълноценно и разнообразно, за да помогнат на тялото да се възстанови след бременността и раждането, но и чрез храната да обезпечат нуждите си от енергия и всички важни есенциални хранителни вещества

Какви дефицити може да има тялото ни след раждането и защо е важно да ги адресираме? И съответно какво можем да направим, за да наваксаме тези дефицити?

ЯД: По време на цялата бременност, както и по време на кърмене се повишават нуждите на организма от много витамини и минерали, чиято роля е да обезпечат развитието на плода и съответно лактацията. Сред най-важните такива хранителни вещества са фолиева киселина, витамини A, B12, D, E, C, желязо, калций, цинк, магнезий, фолат, йод и други. Тъй като тялото извлича запасите от майката и ги насочва към бебето  или кърмата, ако жената не се храни пълноценно всеки ден, може в един момент да се развият дефицити на есенциални нутриенти. От една страна, ние никога не можем да бъдем напълно сигурни каква е нутриентната плътност на храната, която консумураме, както и каква е абсорбционната способност на нашия интестинален тракт. Тоест дори и да се храним разнообразно и здравословно, ако страдаме от дисбиоза отново има риск от малабсорбция, и оттам от дефицити на есенциални хранителни вещества. Това е причината често на бременните и кърмещи жени да се предписва специален комплекс от пренатални витамини. Все пак трябва да имаме предвид, че хранителните добавки не могат да заместят разнообразното и пълноценно хранене, а могат да бъдат само в помощ.

Дефицитите на различните хранителни вещества се отразяват по различен начин на организма, засягат различни органи и системи, но най-общо при симптоми като отпадналост, постоянна умора, понижен имунитет, чести инфекции и простудни заболявания, суха и лющеща се кожа, тънки и чупливи нокти, падаща коса, раздразнителност, апатия и депресия – следва да се консултираме с лекар и да предприемем незабавни мерки за възстановяване на откритите дефицити. 

Приемът на пробиотична хранителна добавка може да помогне за подкрепата както  на имунната функция, тъй като микробиомът е важен компонент на имунната защита на организма, така и за подобряване на интестиналното здраве, баланс на микрофлората, така и за абсорбционните способности на интестиналния тракт.

Нека отново подчертая, че дори и да се храним пълноценно и здравословно, ако страдаме от дисбиоза, компрометирано здраве на нашия микробиом, то ще страдаме и от малабсорбция на хранителни вещества, съответно от липси и дефицити на есенциални нутриенти.  Пробиотичните бактерии в интестиналния тракт участват не само в процеса на храносмилане на храните, но и в синтеза на някои витамини, включително витамини от група В и витамин К, така че при наличие на дефицити могат да бъдат от съществена полза. 

Аз родих своя втори син преди 5 месеца и трябва да си призная, че храненето ми е последният приоритет в деня. Защо обаче е важно да следим какво и кога консумираме именно в периода след раждането и на какви храни да наблягаме?

ЯД: По време на бременността и в периода на кърменето организмът на жената има повишени нужди от нутриенти, затова и апетитът се покачва. Това, заедно с голямата ангажираност покрай грижите за бебчето, крие рискове от прекомерен прием на храни, които вместо да обезпечат тялото с необходимите микро и макроелементи, внасят само бърза енергия и калории, които, при системна консумация обикновено се натрупват под формата на мастни депа, там, където не са особено желани. Трябва да осъзнаем, че наднорменото тегло далеч не е най-големият проблем в месеците след раждането. Ако не се храним балансирано и здравословно, на клетъчно ниво ще гладуваме, докато си мислим, че се храним прекомерно. Затрудненото отслабване кара много жени да гладуват или да се хранят изключително оскъдно, което задълбочава проблема – килограмите не си отиват, но клетките гладуват. Този клетъчен глад може да доведе до нарушена клетъчна функция, оттам до патология, или болестен процес. Ето защо е критично важно бременните и родилките да отделят достатъчно време да се хранят балансирано, питателно и разнообразно. Особено ако дамите кърмят, диети и силни ограничителни режими са силно непрепоръчителни. Моят съвет към всички дами  е кърмете своите деца! Освен несравнимите ползи на кърмата за бебето, кърменето е толкова енергоемко, че само по себе си е едно от мощните средства по пътя на възстановяване на оптималното тегло от преди бременността на младите майки.

Сигурна съм обаче, че много жени се обръщат към теб именно с проблеми с теглото. Какво можем да правим в месеците след раждането – можем ли все пак да следваме хранителен режим? 

ЯД:Бременността е период, в който както знаем, настъпват огромни хормонални промени в женския организъм. За съжаление, често поради редица фактори, като възраст, поредност на бременността, хранене, житейски навици, този хормонален дисбаланс не се възстановява така лесно и бързо, както при първото ни раждане, например.  

В периода непосредствено след раждането, както и в периода докато кърмим не бива в никакъв случай да се подлагаме на диети, режими или тежки тренировки. Достатъчно е да се храним балансирано и разнообразно, да ограничим преработените, тестените, пържените храни и да заложим на разнообразие от пресни плодове и зеленчуци, варива, ядки, цели зърнени храни, чисто месо, риба и яйца и достатъчни количества полезни мазнини под формата на авокадо, маслини, семена, ядки, зехтин. Не бива да гладуваме, но и не бива да консумираме каквото и да е. Много е важен приемът на достатъчно фибри и вода. Първите си ги набавяме чрез пресните плодове и зеленчуци, варивата и зърнените храни. 

Водата в чистия си вид е най-добрата напитка за хидратация, особено важна в периода на възстановяване след раждането, както и през целия период на кърменето. Двигателната активност е неразривна част от възстановяването на килограмите, но тук вече видът и интензитетът зависят много от начина на раждането и колко бързо се възстановява жената. Разходките са първият и много важен инструмент за поддържане на здравето на родилката, не само физическо, но и психо-емоционално. През първите седмици след раждането препоръчвам разходки на въздух и слънце, колкото се може по-често и по-продължително, разбира се съобразно и климатичните условия. Когато проследяващият акушер-гинеколог прецени, че жената е готова за по-интензивни упражнения, може да се започнат тренировки за възстановяване на диастазата, редукция на теглото, стягане и тонизиране. 

Често жените ме питат и за добавки за отслабване, но ако кърмят, приемът им е противопоказен. Има обаче една хранотелна добавка, която е универсална и подходяща за всеки етап от живота на жената, а именно пробиотичната хранителна добавка, която носи редица ползи за организма, една от които е и отслабването. Това се дължи на определени бактериални щамове, които съдействат за редукцията на тегло, освобождавайки вещества като GLP-1 и пептид YY и ангиопоетин – 4, регулиращи апетита, складирането и изгарянето на мазнини. 

Спомена пробиотици, ти създададе и свой продукт – VITA YANA ProBioTic. Как реши да създадеш именно пробиотик, и с какво се отличава той?

ЯД: В дългогодишната ми практика като физиолог и терапевт- магистър по хранене се е налагало стотици пъти да препоръчвам пробиотични добавки. Но тъй като всеки човек има специфични нужди и уникален организъм, се е налагало много внимателно да подбирам каква точно добавка да препоръчам, какви бактериални щамове да съдържа, колко време да се приема и т.н. Така в един момент реших да създадем уникален продукт, който да отговаря на моите лични изисквания за чистота и качество и същевременно да посреща специфичните нужди на повече хора едновременно. 

VITAYANA Pro Bio Tic: Снимка: Личен архив

Но това не е никак лесно. На първо място разбира се, трябваше да намеря специалисти и технолози, които да имат опит и необходимите знания, за да отговорят на моите изисквания. Тъй като не исках да правя компромис с качеството, процесът отне време, докато намерим правилната формула, докато проведем тестове и докато бъдем уверени, че продуктът е точно това, което търся, та дори и повече. 

Съвсем оправдано твърдим, че

VitaYana ProBioTic e революционна веган пробиотична хранителна добавка, защото успяхме да създадем продукт, предлагащ комплексна грижа дори при специфични здравословни състояния и при деца, и при възрастни.

Тя е подходяща при хора с автоимунни заболявания, непоносимост към хистамин и чувствителност към оксалат, при алергични състояния, доказано не допринася за д-лактазна ацидоза.

Тук включвам и своя опит с пробиотика VitaYana ProBioTic. Аз имам системни проблеми със стомаха и липсаната на сън и нередовното ми хранене в последните месеци допълнително усложниха нещата. Преди няколко дни започнах да приемам сутрин пробиотичната храна с кафето, тъй като го пия студено с овесено мляко. Дори оставих бурканчето с пробиотичната храна до кафе машината, за да не го забравя. Вкусът е приятен и почти не се усеща в кафето. Въпреки че са минали само няколко дни, стомахът ми не е подут както обикновенно и определено чувствам една лекота. В профилите на mammi.bg ще споделям как се чувствам и след 30 дни прием, а вие можете да разгледате и вземете VitaYana ProBioTic от ТУК.

Можем ли да приемаме пробиотик в месеците след раждането и подходящ ли е той за бременни и кърмещи дами? 

ЯД:Както споменах, приемът на пробиотик по всяко време от живота на жената е безопасен, дори е наложителен при някои случаи, като например при наличие на дисбиоза, при антибиотично лечение, при чести боледувания, автоимунитет, алергии, наднормено тегло. Тъй като формулата на VitaYana ProBioTic е изключително изчистена, не съдържа ГМО, оцветители, малтодекстрин и други пълнители,  консерванти, както и съставки, които са потенциално вредни за плода, така че може да се приема без притеснения по време на цялата бременност и през кърмаческия период, както и от деца над 12 месеца. 

За кого още е подходящ пробиотикът?

ЯД:Нека започнем с децата, създадохме VitaYana ProBioTic, за да е подходящ и за деца на 12+ месеца. Особено подходяща е при злояди деца. Поради намаленият прием на хранителни вещества, злоядите деца често страдат от дисбиоза и нарушения в имунната защита. Приемът на пробиотична хранителна добавка внася така необходимите полезни пробиотични щамове, които се грижат за баланса на микробиома. Освен това пробиотиците участват в синтеза късоверижни мастни киселини и на някои витамини, като витамините от група В и витамин К и така биха могли да компенсират частично техния намален прием. 

VitaYana ProBioTic е създаден и за да посрещне нуждите на деца и възрастни, които страдат от алергии, тъй като не съдържа казеин, лактоза, яйца, риба, миди, глутен, фъстъци, дървесни ядки, мая, царевица, соя или други основни алергени. Подходящ е и за хора, страдащи от хронични възпалителни заболявания на стомашно-чревния тракт като Синдром на раздразненото черво, тъй като не съдържа стрептококус термофилус или други щамове, свързани с дразнене, нито дрожди или почвени бактерии, както и хистамин продуциращи бактерии, което го прави особено подходящ при състояние на хистаминова непоносимост и автоимунитет.

Как е правилно да се приема пробиотик и има ли “грешен начин”?  

ЯД:Що се касае до другите пробиотици на пазара винаги съветвам да се четат и спазват насоките на производителите, защото има разлика от продукт до продукт. VitaYana ProBioTic може да се приема по всяко време на деня, най-добре по време на хранене, като самата формула на продукта е пудра, именно с цел да бъде подходяща здравословна добавка към напитки и храни като смутита, фрешове, студени супи, сурови десерти и др. Не бива да се нагрява, т.е. напитките или храните, в които се добавя, не бива да са горещи, тъй като високата температура би компрометирала пробиотичните щамове.

VITAYANA Pro Bio Tic: Снимка: Личен архив

А влияе ли приемът на пробиотик и на имунната ни система? Все пак идва грипният сезон и съм сигурна, че всяка мама вече се оглежда за имуностимуланти. 

ЯД: Да, това дори е сред основните ползи от приема на пробиотични добавки. Известно е, че около 80% от имунната система се формира в червата благодарение на определени пробиотични щамове и техните продукти. Именно затова е изключително важно какво е количеството и видът на бактериите, които населяват интестиналния ни тракт. Доброто числено разнообразие и балансът между полезните и потенциално патогенните бактерии се регулират от естествени процеси в организма, но има редица външни фактори, които могат да нарушат това равновесие, като небалансирано хранене, стрес, прием на антибиотици и някои лекарства, влошено качество на съня и др. 

Когато мои клиенти, майки, се оплачат от понижен имунитет при децата си, веднага ги разпитвам за стомашното здраве на дечицата, за да преценя дали не се касае за дисбиоза, която е фактор за тези чести боледувания.  Пробиотичните щамове са много на вид и всеки от тях оказва различно положително въздействие върху човешкия организъм, но сред най-полезните за имунната система са бифидобактериите и по-специално Bifidobacterium lactis (Бифидобактериум лактис). 

Ти си майка на три деца. За финал – ако можеш да дадеш един съвет на дамите, родили наскоро, които четат този материал, какъв би бил той? 

ЯД: Да поставят себе си на първо място, защото грижата за новороденото може да ги погълне изцяло и да пренебрегнат собствените си нужди. . Начинът за постигането му е именно чрез грижа за себе си. Позволете на хората около вас да помагат, не отказвайте помощ. Ако получите 1-2 часа помощ в гледането на бебето, не се впускайте да чистите, готвите, подреждате. Посветете това време на себе си, наспете се, отидете на масаж, разходете се с приятелка в парка, за да бъдете една щастлива жена и майка на едно щастливо бебе.

Най-добрата майка за всяко дете на света е здравата и щастлива майка

Стефи Стоянов
Стефи Стоянов
Майчинството е едно от най-интересните ми предизвикателства. Главата ми е винаги пълна с хиляди въпроси, а желанието да науча тайните на доброто родителство ме вдъхнови да поставя началото на този сайт. Щастлива съм да споделям с вас наученото от приключението, наречено „Майка на малко момченце".

Полезни статии, от които може би се интересувате

Коментари

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Най-четени статии