fbpx

Как да приготвим хляб в домашна хлебопекарна?

Уханието на хляб винаги ме пренася в детството – в другия край на улицата ни имаше хлебопекарна и най-много обичах майка ми да ме праща да купя хляб от там. Беше топъл и пухкав, а аз изяждах половината докато се прибера вкъщи.

Миризмата на прясно изпечен хляб и до днес ми създава усещане за уют и топлина. И тъй като съм изключителен лакомник, когато става дума за тестени изделия, а хлебопекарната в другия край на улицата отдавна вече не работи, единственият ми вариант е да си правя хляб вкъщи с домашна хлебопекарна. Днес ще ти споделя някои идеи, които аз използвам, но ще е чудесно, ако и ти имаш трикове и любими рецепти, които да публикуваш в коментарите.

Базова рецепта за хляб в домашна хлебопекарна

Аз използвам една лесна рецепта със суха мая, която винаги ми се получава и ми отнема точно три минути, преди натискането на бутона.

Необходими продукти:

* 480 мл хладка вода;
* 3 ч.л. сол;
* 2 с.л. захар;
* 4 с.л. олио;
* 840 г брашно;
* 7 г суха мая

При поставянето на продуктите в хлебопекарната има само едно важно условиесолта и маята да не се докосват преди започване на месенето. Затова аз слагам най-отдолу солта, захарта и олиото. После сипвам водата, над нея слагам брашното и чак накрая маята. Използвам хладка вода, за да се активира по-добре маята.

хляб в домашна хлебопекарна
Кредит: Unsplash
Експериментирай с брашното

Основната рецепта, която ти предлагам, е с 840 грама бяло брашно, но можеш да пробваш с различни миксове – по-малко бяло брашно, пълнозърнесто, царевично, от лимец и т.н. Прочети внимателно инструкциите на уреда си, за да разбереш какви програми и настройки да използваш. Имай предвид, че пълнозърнестите брашна имат нужда от повече вода, а безглутеновите от повече време за втасване

Мая или квас

Въпрос на личен вкус. Сухата мая в пакетче може да се съхранява дълго в шкафа и винаги е подръка, когато имаш нужда от хляб. Прясна на кубче се държи в хладилника до две седмици. Ако имаш търпение да си отгледаш квас, непременно го използвай в хлебопекарната. Тогава съотношението е 150 грама квас на 700 грама брашно.

За хляба, който приготвих днес, използвам хлебопекарна Sana от Fresh Market. Тя има специална програма за ферментация, а в книжката към уреда има различни рецепти за хляб с квас и точните програми, на които той да се приготви. Хлебопекарната е изключително функционална и предоставя много възможности за приготвяне на пълнозърнести печива със семена и ядки, царевични хлебчета, козунаци и хляб с квас, мармалади, конфитюри, кисели млeка и много други. Голямото ѝ предимство са именно многото програми на работа, които позволяват да експериментираме с различни печива.

Mоделът позволява и контрол на всеки етап от приготвянето! Всеки вид брашно има специфични характеристики и изисква различно време за втасване, месене и печене. Пекарната за хляб Sana предлага 7 основни програми, които лесно и бързо могат да бъдат модифицирани, в зависимост от вида на рецептата и твоите предпочитания за степен на изпичане. Освен това има софтуер за запаметяване на любимите програми и създаване на нови. Многоетапното втасване е друга отличителна характеристика, която позволява създаване на висококачествена домашна закваска.

Да надградим основната рецепта

Към базовата рецепта за хляб, която ти предложих, може да сложиш различни добавки по свой вкус. Тъй като вкъщи всички много обичаме хляб, аз го използвам, за да „скрия” в него различни полезни продукти, които по принцип не консумираме толкова често:

* смляно ленено семе;
* сусам – може да поръсиш отгоре, преди да започне печенето;
* орехи – нарежи на дребно;
* лешници – става уникален хляб за намазване с течен шоколад;
* чия – не набъбва, а леко хруска;
* овесени ядки или трици – добави малко повече вода, защото абсорбират влагата и хлябът става по-сух;
* сушени домати;
* маслини без костилки;
* доматено пюре;
* смляно варено цвекло;

Вариантите на добавки са безброй. Най-добрият момент да ги добавиш е между първото и второто месене на хлебопекарната. Уредът обикновено издава звуков сигнал, след него отваряш капака и добавяш продуктите – с второто месене те се разнасят добре из цялото тесто.

Ето и няколко съвета от мен за работа с домашна хлебопекарна

1. Ако уредът ти е с кошничка и бъркалки от неръждаема стомана, задължително ги намажи предварително с мазнина, за да може да извадиш по-лесно готовия хляб. Дори да са тефлонови, също се подсигури с малко олио и масло по бъркалките и по държачите им.

2. Отдели хляба с шпатула от стените на кошничката, за да го обърнеш и извадиш по-лесно.

3. Не забравяй, че кошничката е гореща след печене на хляб.

4. Когато извадиш горещия хляб от уреда, постави го върху решетка/скара, за да изстине. Така и долната коричка остава хрупкава, а не се навлажнява от парата. Може да използваш скарата от фурната или просто да обърнеш две чаши, върху които да поставиш хляба, така че въздухът отдолу да циркулира.

5. Изстиналият хляб можеш да съхраняваш в плик с цип, за да се запази мек… но е толкова вкусен, че едва ли ще е необходимо да го съхраняваш дълго време.

6. За истински домашен хляб ти трябва само още един помощник – мелница, която да ти помогне да си направиш собствено брашно! Чудесна опция за лесно използване в домашни условия е каменната мелница Milla. С нейна помощ ще можеш да смелиш брашно от пшеница, лимец, спелта, ръж, пшеница, ориз, елда и други, като с нейна помощ ще запазиш всички естествени фибри, витамини, минерали и полезни вещества (ензими и аминокиселини), които дават енергия и здраве. Различното при брашното, приготвено с домашна мелничка в сравнение с това от индустриалните мелници е, че домашната мелница е малка и не загрява брашното при мелене. Така се запазва зародишът на зърното, а там са най-ценните ензими и белтъчини за човека

____________________

* Материалът е реализиран в партньорство с Fresh Market.

Златина Георгиева
Златина Георгиеваhttp://365idei.bg/
Непоправим оптимист, общителен интроверт, креативен мечтател. Журналист с дългогодишна практика, учител до мозъка на костите си и майка по призвание. През последните 9 месеца откривам света през очите на сина си. И нямам търпение да ти разкажа повече за този нов свят.

Полезни статии, от които може би се интересувате

Коментари

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Най-четени статии