Нежната, гладка и здрава кожа е най-красивата дреха, която можеш да носиш, мамми. За целта трябва да ѝ посветиш нужното време и грижа. Не съм привърженик на тезата, че грижата е „глезотия”, за мен тя е преди всичко любов към себе си. Освен това кожата е най-големият орган в човешкото тяло и отношението към нея не е за подценяване.
Дълго време търсих идеалния скраб за тяло, който да е нежен към кожата, да не причинява раздразнения като едновременно с това хидратира, без да оставя мазен филм. И знаеш ли какво? НЕ го намерих! Ексфолиантите, които купувах, или не можеха да покрият всички изисквания, или съставът им беше съмнителен, или просто не се спогаждаха с моята кожа.
Тогава реших да прибегна до „крайни мерки” и да си направя сама домашен скраб! А днес споделям с теб моя опит с ексфолирането и петте рецепти за домашни скрабове, които кожата ми заобича.
Виж още: 7 домашни маски за коса, с които да я подхраним през лятото
Защо да ексфолираш тялото си?
Ексфолирането е чудесен начин кожата ти да остане жизнена и здрава за по-дълго време. Чрез него премахваш горния слой на мъртвите кожни клетки и стимулираш производството на колаген. Както знаеш, той е пръв приятел на стегнатата и сияйна кожа.
Забелязала съм, че след използването на скраб, тялото ми много по-добре абсорбира кремовете, лосионите и маслата, които нанасям. Те проникват по-дълбоко в кожата и тя остава хидратирана за по-дълго време.
Ексфолирането е препоръчително преди бръснене, епилация и кола маска, защото предотвратява появата на враснали косъмчета. Ако си с по-чувствителна кожа, не прави в един ден двете процедури – ексфолиране и обезкосмяване.
Красивият и равномерен тен през лятото е трудна задача, ако не използваш скраб за тяло. Отново се връщаме на мъртвите клетки, които, ако не бъдат премахвани, могат да създадат неравномерна пигментация.
Ако ходиш на солариум или използваш автобронзант, задължително ексфолирай тялото преди тези процедури. Резултатът е супер равномерен тен!
Да си призная, обичам да ексфолирам тялото си и поради още една причина. Самото усещане, което абразивните частици създават, е много приятно и успокояващо – това е моята мини анти-стрес рутина.
Колко често да използваш скраб за тяло?
„Много хубаво, не е на хубаво“, е казал народът. Да, ексфолирането е ценно за кожата, но това не значи да го правиш всеки ден. Златната среда е между 1 и 2 пъти седмично. Прекомерното излющване на кожата ще я направи суха, чувствителна и раздразнена, а ти не искаш това.
Ако кожата ти по принцип е по-суха и чувствителна, не ексфолирай повече от веднъж седмично. Ако имаш акне или друг кожен проблем, задължително се консултирай с дерматолог, тъй като някои състояния не позволяват ексфолиране.
Какво ти трябва за забъркването на домашен скраб?
Подготви си следните съдове и прибори, преди да започнеш със забъркването на домашните скрабове за тяло:
* Мерителна лъжица или чаша;
* Купа за смесване на съставките;
* Съд с капак, в който да съхраняваш готовия скраб, най-добре е да е стъклен;
* Базово масло – кокосово, бадемово, от жожоба, от гроздови семки или зехтин.
А ето ги и моите 5 любими домашни рецепти:
1. Скраб с кафе
Кафето има много благоприятно действиe върху кожата – тонизира я, и подобрява еластичността ѝ. Като жени безспорно ни вълнува и фактът, че кофеинът успешно се бори с целулита. Утайката от кафе е нежна към кожата и лесно премахва мъртвите клетки от повърхността на кожата.
Необходими продукти:
* 1/2 ч.ч. утайка от кафе;
* 2 с.л. топла вода;
* 1 с.л. кокосово масло (затоплено);
Смеси утайката от кафе и топлата вода в купа. Разбъркай старателно с лъжица. Добави кокосовото масло. Когато получиш желаната консистенцията, прибери скраба в контейнер за съхранение.
Виж още: Козметиката, от която се нуждаеш за семейна лятна ваканция
2. Скраб с морска сол
Солта има антибактериални свойства. Тя буквално „изпича” несъвършенствата по кожата. Заради по-агресивното си действие, не използвай този скраб, ако имаш чувствителна кожа или някакво кожно заболяване. Ако имаш ранички по кожата или скоро си се обезкосмявала, избягвай солта, защото може да причини щипане, парене и болка.
Необходими продукти:
* 1/2 ч.ч. морска сол;
* 1/2 ч.ч. масло по избор;
За домашния ексфолиант използвай само смляна морска сол. Тя е естествен консервант и ще съхрани скраба за дълго време.
3. Скраб с кафява захар
Кафявата захар е по-нежна към кожата, отколкото морската сол, затова този скраб е подходящ за чувствителна кожа. Захарните гранули създават чувство за лепкавост, така че не забравяй да изплакнеш обилно след ексфолиация.
Необходими продукти:
* 1/2 ч.ч. кафява захар;
* 1/2 ч.ч. базово масло (кокос, жожоба, маслина, бадем или от гроздови семки);
Смеси двете съставки, разбъркай добре и си готова да се отправиш към банята!
4. Скраб със зелен чай
Зеленият чай е богат на антиоксиданти и има противовъзпалителни свойства. Ако си изгоряла на слънцето, чаят ще успокои кожата ти със своето меко и нежно действие.
Необходими продукти:
* 2 пакетчета зелен чай;
* 1/2 ч.ч. гореща вода;
* 1 ч.ч. кафява захар;
* 1/4 ч.ч. разтопено кокосово масло;
Рецептата за скраба започва с направата на чая в гореща вода. Остави го да се запарва, докато водата изстине. В купа смеси кафявата захар и кокосовото масло. Прибави охладения чай към сместа. Важно е чаят да е хладен, за да не се разтвори захарта. Ако сместа е твърде ронлива, добави още кокосово масло. Ако е прекалено влажна, сложи още кафява захар. Когато постигнеш желаната консистенция, се наслади на резултата.
Виж още: 8 съвета за грижа за лицето през лятото
5. Скраб с мед
Едва ли има нужда да те убеждавам в лечебните свойства на меда. Той е мощен антиоксидант и успешно убива микробите по кожата. Подходящ е за различни типове кожа. Медът помага за възстановяване на кожната тъкан и предпазва от вредните ултравиолетовите лъчи.
Необходими продукти:
* 1/2 ч.ч. кафява захар;
* 1/4 ч.ч. разтопено кокосово масло;
* 2 с.л. пчелен мед;
Смеси всички съставки в купа и разбъркай, докато получиш хомогенна смес. Изплакни добре след използване на скраба, за да не остане лепкав филм по кожата ти.
Съвети за безопасност
Тези домашни ексфолианти са предназначени само за използване върху тялото, не и върху лицето.
Избягвай ексфолирането на кожата, когато е напукана, раздразнена, има открити рани, правила си си химичен пилинг или си изгоряла от слънцето.
Ако си с чувствителна или много суха кожа, имаш кожни раздразнения или заболяване, задължително се консултирай с лекар, дали ексфолиацията е безопасна за теб.
Препоръчвам ти, след като използваш скраба за тяло, да нанесеш хидратиращ лосион, за да успокоиш и овлажниш кожата, а тя да остане мека и нежна за по-дълго време.
Домашните скрабове, за които ти споделих, могат да се използват за почистване, омекотяване и подхранване на кожата. Бъди внимателна и нежна с ексфолирането. Отнасяй се с любов към кожата ти и тя ще ти отвърне със същото!