Студените месеци не са сред любимите ни месеци що се касае до честите боледувания и времето, което прекарваме между 4 стени. Но именно това време ни дава възможност да се отпуснем и да си припомним какво е да си дете, оглеждайки се в очите на собствените ни деца. Сега е моментът да им дадем това, от което имат нужда и което може би ние не винаги сме получавали, когато сме били на тяхното място. А именно пълноценно прекарано и споделено време в игра с родителите.
От своето раждане та чак до тийнейджърските си години децата играят на какво ли не, а играчките им варират според възрастта, интересите и персоналните им нужди.
Игрите и играчките имат много важна роля в живота на децата, тъй като допринасят за развитието на техните когнитивни, двигателни, езикови, социални и психоемоционални умения. Игрите имат ключова роля в израстването на самоуверени, креативни и щастливи деца.
Дете, на което сме предоставили стимулираща и безопасна среда за игра, в която то се чувства спокойно, подкрепено и самоуверено, ще развие добри когнитивни и двигателни умения, креативност и любознателност.
Тъй като играта представлява комбинация от забавление и учене, в която детето участва доброволно, тя носи положителни емоции, присъщи на прегръдката и целувката, които насърчават психоемоционалното развитие на детето. Играта е сред най-добрите средства да изградим силна връзка с децата си, да им покажем, че са обичани, забелязвани и оценявани.
И така, как да изберем игри, с които да се забавлява цялото семейство?
Първо: Забравете фразата „Вече съм голям за това“
Играта може да донесе и на възрастните много положителни емоции, стига да се отърсим от стереотипите, че „големите не правят това или онова“. След натоварен работен ден или дори в стресова ситуация можем да използваме играта като антистрес терапия за малки и големи.
Второ: Изберете игра, която позволява участието на повече души.
Това най-често са настолните, ролевите и творческите игри. Настолните игри са свързани с определени условия, които трябва да се спазват и учат децата на търпение, сътрудничество, развиват стратегическото мислене и разбира се, са изключително забавни.
Творческите и ролевите игри позволяват повече въображение и импровизации, учат децата да изразяват емоциите си и да се справят с определени предизвикателства от ежедневието, помагат на всички да се отпуснат и да отпочинат след натоварен ден.
Трето: Изберете игра според възрастта и интересите на детето
Това стеснява още повече кръга и улеснява избора ви. Ето кои са най-подходящите игри за цялото семейство според възрастта на детето:
0-1 година
През първата година от живота си детето се развива скокообразно, така че практически всеки месец усвоява много нови умения и никога няма да ви е скучно заедно. Когато бебето започне да будува повече през деня и стане по-осъзнато и любознателно, може да се забавлявате заедно цялото семейство като:
- си устроите концерт с бебешки музикални инструменти и дрънкалки;
- играете на физиономии с цел разсмиване на бебето. Който възрастен, кака или батко разсмее повече пъти бебето с различни физиономии, той печели;
- като се състезавате кой ще построи пръв кула с образователни кубчета преди бебето да я събори (когато то вече започне да пълзи и да се изправя).
1-3 години
След като детето навърши годинка, започват сериозни промени в двигателните и говорните му умения и това е времето за по-активни игри, в които детето може да взаимодейства повече с останалите членове на семейството. Важно е да отбележим, че на тази възраст детето все още не умее да се концентрира дълго време в едно занимание, разсейва се, бързо губи интерес, така че трябва да сте търпеливи и внимателни. Водете се от детето и адаптирайте семейната игра спрямо неговите желания. Подходящи игри и занимания за цялото семейство са:
- редене на пъзел;
- риболов с дървени магнитни фигурки;
- рисуване с ръце с помощта на безвредни бои;
- мемо игри.
Открий тук селекция от още подходящи игри и занимания за възраст 0-2 години.
3-4 години
На тази възраст децата започват да експериментират с предметите и да задават повече въпроси. Тук вече може да въведете успешно и настолни игри като по-сложни пъзели, домино, логически или стратегически игри. Докато играете, говорете много, обсъждайте, учете детето на нови думи, помагайте му да ги изговаря правилно и го насърчавайте да не се отказва, когато му е трудно. Когато помагаме на детето, го лишаваме от възможността да се научи как да се справя самостоятелно.
Чудесни са логическите игри като този влак Brain Train, който е забавен дори и за възрастните.
Ако детето временно отказва други игри и иска да играе на една и съща игра, не се притеснявайте. Чрез играта детето отработва някакво умение, емоция или справяне с проблем. Колкото повече играе играта, толкова по-уверено се чувства и постига самостоятелно решение на проблема.
Открий тук селекция от още подходящи игри и занимания за възраст 3+ години.
4-5 години
Чудесно време да въведете класически настолни игри като „Не се сърди човече“, „Змия и стълби“ или „Камелот“. Разказване на истории по картинки е друга изключително полезна игра, която стимулира въображението и усъвършенства речта.
За творчески настроените ви семейни занимания използвайте комплекти за рисуване по шаблони и създайте картини като истински художници или комплект със стикери, с които да декорирате тетрадки, кутии за съхранение на играчки или някой шкаф.
Открий тук селекция от още подходящи игри и занимания за възраст 4+ години.
5-6 години
Фината моторика на децата на тази възраст става все по-съвършена, започват постепенно да се учат да пишат, а ние можем да ги подкрепим чрез забавни семейни игри като:
- класическата игра с пръчки Микадо;
- творчески комплекти с клей за изработка на бижута;
- комплекти за рисуване в пясък;
- комплекти за създаване на фигурки Оригами.
Открий тук селекция от още подходящи игри и занимания за възраст 5+ години.
6-7 години
Това е възрастта, в която децата тръгват на училище и логическото им мислене се усъвършенства, но все още има нужда от стимулиране. Най-хубавото е, че и самите семейни игри стават малко по-сложни и вълнуващи за всички членове на семейството.
Чрез времето, прекарано в семейни игри в края на деня или през уикендите, можете да помогнете на детето да се справи с промяната и прехода от детска градина към училище. За всяко дете този етап е сериозно предизвикателство, някои деца го показват повече от други, но това не означава, че не се борят вътрешно с притеснения, страхове и неувереност. Ако детето ви е в предучилищна група или в първи клас, но не споделя охотно как минават дните му там, използвайте семейните игри, за да създадете спокойна и забавна атмосфера, в която да споделя и да се почувства чуто и разбрано.
Чудесно занимание е да си направите сами красиви многоцветни сапуни с помощта на Кутията „Направи си сам“на SensoSphere, а през това време може да разговаряте и да стимулирате детето да споделя.
Открий тук селекция от още подходящи игри и занимания за възраст 6+ години.
7+ години
Създайте си традиция да играете настолни, ролеви или творчески игри през определени вечери от седмицата. Това ще се превърне в желано и чакано време от децата ви и от вас самите, в което да споделяте, да се чувствате всички оценени и подкрепени. Това е безценно време, което инвестирате в изграждане на силна връзка с децата, връзка на доверие, подкрепа и любов.
Включете децата в избора на игри, допитвайте се до тях от какво се интересуват, какви умения искат да развият, има ли черти в характера им, върху които желаят да работят и да усъвършенстват, и използвайте игрите за целта.
Открий тук селекция от още подходящи игри и занимания за възраст 7+ години.
Ако сте си създали вече семейна традиция да играете заедно настолни или творчески игри, може да включите и близки приятели или роднини и така да насърчите любовта на децата към определени занимания или просто да им покажете значимостта на споделеното време с близките, най-вече далеч от екрани и нездравословни навици.
Помнете, времето прекарано с децата, никога не е изгубено време, а добре инвестирано в тяхното доверие, самочувствие в способността им да взаимодействат здравословно с хората, около тях.
______________________
Статията е реализирана в партньорство с книжарници Orange Center и е част от кампанията им „Работилница за забавление у дома“.