Тръгнем ли на път, приоритет номер 1 си остава храната. Имам няколко много лесни, бързи и вкусни рецепти, към които винаги прибягвам и никога не са ме разочаровали. Всички са подходящи като консистенция и за съвсем малки детски ръчички. Няма нищо с течен център или крем, които да цапат излишно. Засищащи са, захарта е сведена до минимум, не им пречи да не се ядат веднага, а дори на следващия ден – изобщо тотални попадения. Надявам се да улеснят и твоя избор на меню за из път.
Добър апетит! 🙂
Виж още: 5 лесни идеи за семейна закуска през уикенда
Бананов кекс без захар
Опитвах се да огранича приема на захар на дъщеря ми възможно най-дълго след като я захраних. Използвах естествени заместители като банани, мед или фурми, затова, когато открих тази рецепта, бях повече от доволна. А след като я направих за първи път не можех да повярвам колко вкусна е.
Кексът свърши още с разрязването, благодарение основно на мен и съпруга ми. Но и дъщеря ми го одобри още на първото опитване и две години по-късно вече дори го правим заедно.
Продукти:
* 1 ч.ч. пълнозърнесто брашно;
* 1 голям или 2 малки банана;
* 1 ч.л. канела;
* 1 бр. яйце;
* 1 ч.л. сода за хляб;
* 1/2 ч.ч. сушени сливи или сушени череши;
* 5-6 фурми без костилка;
* 30 г разтопено масло или 1/3 ч.ч. зехтин;
* 1/3 ч.ч. кисело мляко;
* щипка сол;
Начин на приготвяне:
Към чашата с кисело мляко добави содата, за да шупне. В чопъра разбий бананите, сушените плодове,фурмите и яйцето. Изсипи сместа в дълбока купа, добави киселото мляко със содата и мазнината, която си избрала. (Ако нямаш чопър, можеш и да пасираш съставките.)
Към получената смес добави брашното и разбърквй добре. Постави върху хартия за печене в продълговата тавичка за кекс. Печи на 180°С за около 20 минути, след което намали фурната на 160°С и печи за още десетина минути. Проверяви дали кексът е готов най-добре с клечка за зъби.
Виж още: Как да готвим с децата на всяка възраст
Зеленчукови кюфтенца
Не знам дали има по-проста рецепта за зеленчукови кюфтета от тази! И как иначе – все пак за нея са нужни само две съставки – зеленчук по избор и брашно от нахут! Е, разбира се, може да експериментираш и да си ги направиш по свой вкус, да им добавиш „екстри”, но основата си остава зеленчук и брашно от нахут – толкова! 🙂
Специалните ми благодарности до живот за тази рецепта и нейните вариации отиват при Йоана Петрова от Кулинарно – в кухнята с Йоана. В блога ѝ можеш да откриеш всички тънкости, нужни за приготвянето на тази иначе проста рецепта, с различните кореноплодни и листни зеленчуци, които тя е тествала.
Аз само ще ти кажа най-важното, а именно – съотношението между брашно и зеленчук. На 200 грама готов зеленчук (което значи да е настърган, накълцан или бланширан, а ако е замразен, то вече да е размразен и отцеден) се добавя 50 грама брашно от нахут.
Днес ти представям моята вариация на морковени зеленчукови кюфтета (но трябва да ти кажа, че ако броколите бяха в сезон, то щях да направя тях – любими са ми и вкусът им е невероятен!)
Продукти:
* 200 г моркови – обелени, настъргани на дребно на рендето, а може дори да ги минеш през чопър, за да стане съвсем гладка сместа;
* 50 г брашно от нахут;
* 2 с.л. вода;
* 2 с.л. зехтин;
* подправки по избор – аз сложих малко сол, черен пипер, чесън на прах и риган;
Начин на приготвяне:
Морковите се обелват, настъргват и се смесват с брашното и подправките, малко вода и зехтин, за да стане лепкава консистенция, от която лесно да се оформят кюфтета. Може да се наложи да добавиш още зехтин или брашно, важно е сместа ти да не се разпада. И основната работа е свършена. Относно приготвянето – можеш да изпържиш кюфтета в малко мазнина на тиган, но може и да ги сложиш в тавичка и да ги изпечеш във фурната. Аз лично ги предпочитам печени, но всичко е въпрос на вкус.
Ако решиш да ги направиш на тиган – оформи си малки топченце, сложи ги в сгорещената мазнина и чак тогава ги натисни с шпатула, за да се сплескат като кюфтета. Трябва им да се запържат от всяка страна за около 2-3 минути.
Ако ти се хапват печени кюфтета – то загрей фурната на 200о C на долен и горен реотан, сложи ги в тава върху хартия за печете – не като топчета, а сплескани като кюфтета. Печи около 5 минути, след като извади, за да провериш готовността им. Според печката може и да са готови, а може да се наложи и да ги изчакаш още малко.
Виж още: Из Родопите с деца – 5 идеи за подходящи дестинации
Морковени веган мъфини
Продължаваме с морковите 🙂
Открих тази рецепта, докато мъжът ми постеше. Исках да го зарадвам с нещо сладко, а стана така, че открих една от любимите рецепти на цялото семейство. Не знам дали на мен ми е любима заради вкуса, или заради това колко лесно се приготвя. Но каквато и да е причината, важното е, че я правя с огромно желание.
Специални благодарности отиват за Алекс Адрианн, в чийто блог я открих. (Малко по-долу ще откриеш линк и към интервюто, която екипът ни направи с прекрасната Алекс.) Не пропускай да видиш оригиналната рецепта в блога ѝ, а аз ти предлагам моята интерпретация. Не съм толкова стриктна като Алекс, а и трудно успявам да спазвам точни пропорции, но мъфините пак стават УАУ! Само мога да си представя какво съвършенство са оригиналните.
Те също така вървят с убийствено вкусен крем, но когато говорим за рецепти за из път, избирам да ги правя без него. Препоръчвам ти горещо да го изпробваш и него при първа възможност, самото съвършенство е!
Продукти:
* 150 г брашно;
* между 50 и 200 г захар в зависимост от това, колко сладки ги искаш, аз обикновено слагам 150 г;
* 3/4 ч.л. сода за хляб;
* 1/2 ч.л. бакпулвер;
* 1/2 ч.л. сол;
* 1 ч.л. канела;
* заместител на 2 броя яйца (ако искаш, разбира се, просто сложи две яйца) – 1 яйце се замества със смес от 1 с.л. смляно ленено семе, разбъркано с 1 с.л. вода;
* 180 мл олио;
* 1 пакетче ванилия или течен екстракт;
* 2 с.л. мляко или вода;
* 1 1/2 ч.ч. настъргани моркови;
* 1/2 ч.ч. смлени орехи или други ядки по избор;
* тава за мъфини с 12 гнезда и хартиени кошнички;
Начин на приготвяне:
Тавата за мъфини с кошнички във всяко гнездо се слага във фурна на 175°С да загрее, докато подготвяш сместа.
Приготви си две купи – в едната ще се смесят сухите съставки, а в другата останалите. Първо се смесват брашното, захарта, бакпулвера, содата за хляб, солта и канелата. В друга купа се слагат яйцата или техните заместители, олиото, ванилията, млякото или водата. Разбъркай ги и добави към купата със сухите съставки. Към тях остава да добавиш настърганите моркови и ядки. Сместа се разпределя по равно във всяка от 12-те кошнички за мъфини. Аз използвам лъжица за сладолед, с която много лесно се разделя лепкавата консистенция.
Мъфините се пекат за около 20 минути на 175°С. За да провериш дали са готови, вкарай клечка за зъби в центъра на един от мъфините. Ако излезе чиста, значи можеш да ги вадиш.
Виж още: Алекс Адрианн за удоволствието да готвиш здравословно с детето си
Гризини от сладък картоф
Открих тази рецепта във фейсбук групата за захранване, в която членувам и съм я правила толкова много пъти, че на сън да ме бутнеш, ще ти кажа рецептата. Освен, че е супер лесна, е невероятна вкусна, както за малките, така и за големите. Можеш да експериментираш смело и да добавиш любими подправки или пък сирене или кашкавал, може би смлени маслини… Аз обаче ти давам основата, оттам нататък е въпрос на вкус.
Продукти:
* 1 не много голям сладък картоф или половин по-едър;
* 2 с.л. зехтин;
* 1 ч.л. бакпулвер;
* брашно, колкото поеме (слага се докато се получи меко тесто, което не лепне и се разточва лесно; на мен най-ми харесват с брашно от лимец, но с всяко друго също ще се получи добър резултат);
Начин на приготвяне:
Картофът се обелва и се сварява. След това се изчаква да изстине, намачква се хубаво и към него се добавят останалите съставки. Забърква се меко тесто. От него се разточват гризините. Размерът и формата са по желание. Веднъж дори направих подобие на хлебче и също стана много вкусно. Слагам готовите гризини върху хартия за печене и пека за около 10-15 минути на 180оC.
Внимавай да не ги оставиш прекалено дълго във фурната, защото ми се е случвало и стават супер твърди, а идеята е да са мекички. Така са подходящи и за съвсем малки бебоци без много зъби.
Виж още: Захранване, водено от бебето с Мария Нориега
Баница със зеленчуци
Супер горда съм да ти представя тази рецепта, защото тя е дело не на кой да е кулинарен гуру, а на моя съпруг! Определено мога да кажа, че той е по-добрият кулинар от двама ни, най-вече защото е по-спокоен, наслаждава се на процеса и експериментира с голямо желание.
Когато опитах веган баницата му (която направи като чист експеримент една вечер), направо си облизах пръстите, не можех да спра да я ям и от време на време му се примолвам да я направи специално за мен, дори той да не пости.
Споделям ти неговата рецепта, но както той изрично подчерта – всичко подлежи на промяна според вкуса! Аз обаче не бих променила нищо, просто за мен е съвършена точно така! 🙂
Продукти:
* пакет кори за баница;
* опаковка тофу (може да заместиш и с любимото сирене, разбира се);
* 3-4 гъби;
* 50-100 грама маслини без костилка;
* половин бурканче сушени домати;
* кокосово масло на око;
Начин на приготвяне:
Намачкай тофуто в купа. Гъбите, сушените домати и маслините нарежи на ситно, добави към тофуто и разбъркай сместа, която ще бъде плънката на баницата. Разтопи няколко лъжици кокосовото масло (тук е въпрос на преценка според това колко кори ще ползваш) и с четка намажи всяка кора преди да сложиш плънката върху нея. Много зависи какви кори използваш, дали са по-плътни или по-тънки. Може да използваш 6 единични, ако са по-плътни или пък 12 тънки по две, за да получиш 6 рулца с плънка.
Плънката се разстила в единия край на листа, след като се завива като палачинка на руло. Мъжът ми използва малка и продълговата тавичка, в която идеално пасват 6 рулца едно до друго. Но можеш да ги завиеш и на розичка. Може да експериментираш и с плънката и да добавиш неща, които твоето семейство обича. Може да увеличиш количествата и да направиш баница с класически размери и структура – лист, върху него плънка, върху него лист и т.н.
Рулцата се слагат върху намазнената също с кокосово масло тавичка. Баницата се пече в предварително загрята фурна на 180оC за около 20-30 минути, докато корите се зачервят.