Темата със захранването е като Олимп. Всички знаем, че изкачването му е символ на максималния успех, че там пируват боговете или респективно бебетата си изяждат всичко, но никой не е много сигурен кой точно път води до заветния връх. Опасности дебнат зад всеки ъгъл: изкушението на готовите пюрета, злоядите бебета, пребоядисаните тапети в цвят, загатващ тиква с пащърнак, безмилостното надцакване с „А моят/моята вече яде x,y,z” и още много други… На всяка стъпка нагоре, се падат две назад, след всяка изплюта хапка – търкаляне по стръмното надолу, облята в съмнение в собствените готварски и въобще житейски способности.
И докато перфектното меню свидетелства метафорично за интелектуалното извисяване и оцеляване на мама алпинист, то помощните материали гарантират безопасността и лекотата за изпълняването на мисията. Затова най-алтруистично ти предлагам да надникнеш в моята алпийска чанта с тайни оръжия преди да положиш началото на твоето изкачване към боговете. Всичко, което ме спаси и улесни живота ми, ще откриеш в следващите редове и, надявам се, ще помогне и на теб, мамми!
Всички необходими аксесоари за захранване можеш да откриеш в отлично състояние на „Малки съкровища” (www.malkisakrovishta.bg) – нашата платформа за препродажба на детски стоки от майка на майка
Стабилна основа
Преди всичко останало, моментално се налага да обявя златната предпоставка при започване на захранването –
бебето трябва да може да седи само.
И дори сравнително лесно да се асимилира тази информация, консуматорското цунами от безкрайни марки за столчета не чака нито миг, за да те залее. Всякакви материали, всякакви цветове, всякакви височини и от всички ти се усмихват щастливи бебета с празни чинии пред себе си. За момент дори те затопля вътрешната увереност, че стига да намериш правилния стол, бебето ще се превърне във всепоглъщаща стихия. Нека за момент да задържим тази мисъл.
Може би най-важната мантра на германците, която се надявам да импортирам към България, е тази за отношението Цена-Качество (Preis-Leistungsverhältnis). Формулата е успешна, когато след покупка си на плюс, или с други думи, когато ползата от покупката надхвърля разхода по нея. Когато човек съумее да пресмята резултата дори наум, цената на марката много бързо се манифестира с положителен или отрицателен знак. В случая със столчето имаме перфектен пример за това.
Виж още: Как да избереш детско столче за хранене?
Пазарът е залят от дървени дизайнерски столчета, направени от стабилно масивно дърво, които могат да се похвалят с голяма давност, но и с невероятната способност да изгорят голяма дупка в джоба ти. Самите базовото столче струва около 400 лева, а всяка добавка (омекотители за седене, таблет за ядене и т.н) се заплаща допълнително, средно по 80 лева. Наистина сигурността на столчето, елементарното почистване и фактът, че може да се ползва докато кърмачето стане юноша, оправдават голямата инвестиция, но марката е тази, която всъщност натежава.
Когато откриеш обаче столчето на Hauck Alpha +, наистина имаш чувството, че си хванала Зевс за тогата. Същото качество, същата визия, цена точно на половина. You’re welcome!
Дървен стол за хранене Alpha + Grey от Hauck – 189 лв.
Няколко вата помощ
Този текст изглежда, ще е доминиран от мантри. Държа да споделя и тази от една мама еднорог, която кънти в главата ми винаги, когато се чудя дали да инвестирам в поредното нещо за бебето: „Всичко, което спестява мама-време, си струва цената“.
Тъй като моят син е самата кулминация на изключението от правилото, захранването му не протече на познато място вкъщи, което по принцип е поредната златна препоръка. Като се замисля и препоръчаното време не спази.
Респективно се озовахме в България преди пътуване към морето, с бебе на пет месеца, бъркащо по чиниите и без каквито и да е било подръчни материали.
За мой късмет, поредната мама на помощ ме оборудва с вълшебния уред на Avent 4 in 1! Убедена съм, че някоя хронично недоспала майка, бъркайки тенджера с една ръка и пасирайки с друга е направила късо и така я е осветила (буквално) идеята за това приспособление. В рамките на 10-20 минути, с един и същ уред, може да се сварят зеленчуци и месо на пара, да се пасират или размразят с най-минималното движение. Спестяване на мама-време на четвърта степен! По формулата на моята приятелка това го прави безценен.
Неимоверно, с нарастването на количеството погълната храна, навлизат допълнително тенджери, но докато се замества само едно ядене и се ядат пюрета, този уред е единственото приспособление, от което се нуждаеш!
Виж още: Съветите на д-р Лалка Рангелова при проблеми със захранването
Комбиниран уред за приготвяне на здравословна бебешка храна 4 в 1 Philips AVENT – 319 лв.
Със златна лъжица в устата?
Признавам си, в началото бях се замечтала по идеята да купя изискана златна лъжица за първите хапки на моята малка кралска особа. Но аристокрацията е на изчезване след Мегзит, а и гледайки днес как по време на хранене кралят тества удароустойчивостта на дървената ни маса, съм щастлива че си останах само с мисълта.
Нещо повече, една златна лъжица нямаше как да изпълнява така специфичните характеристики на идеалната лъжица за захранване:
1. Лъжицата трябва да е по плитка, за да не се задави бебето с количеството храна.
Бебетата, които склоняват да похапват, нямат никаква представа точно какво, а камо ли и колко поглъщат. Малките създания заслужават пълна доза разбиране, дори и за нещо толкова тривиално за нас, възрастните. Прояждащото бебе има не леката задача да координира няколко механични процеса едновременно – да свие устни, за да обере храната от лъжицата, да размърда челюст, за да разнесе храната в устата си, да преглътне и това всичко, докато не забравя да диша. Тук държа да припомня как сигурно не една от нас е намаляла радиото докато кара, само за да се ориентира накъде да завие…
2. Лъжицата трябва да е дълга.
Този периметър се явява изключително полезен, когато е премината точката на пречупване и храненията започват да се случват навън, в количката. С други думи, дължината ти предлага естествен екстеншън на обсега. Но истинският сюблимен момент на оценяване на дългата лъжица идва след поредното хранене от бурканче, когато по пръстите си имаш еквивалентно количество от последните хапки, колкото и по самата лъжица.
3. Лъжицата е желателно и да е медиум.
Тествала ли си подходящата температура на млякото или на размразена кърма върху китката си? Сега искам да си представиш как щедро запращаш една лъжица пюре от тиква по китката си…
Откровено мога да гарантирам две неща: когато не уцелиш точно – не се пере и в лъжицата има повече от една капка и като е горещо – боли. Кралските особи едно време са имали т.нар. дегустатори, които са опитвали храната с цел да отнесат ефекта вместо краля в случай на отравяне, а сигурно и на опарваме. Това вдъхновение и препоръката да не се ближат лъжиците на бебето дори от родителите, ме мотивира да намеря по-хуманен вариант за тестване на температурата на пюрето. Лъжиците медиум се оказаха реалност! Те сменят цвета си и ясно индикират прекалено високата и, респективно, най-подходящата температура за консумация от бебе.
Моето най-малко общо кратно на идеалната лъжица намерих в два вида, които ползвахме чак до момента, в който малчо настоя да се храни сам. А именно – термо лъжиците на TOMMEE TIPPEE и силиконовите на Lorelli.
Виж още: Защо бебето хвърля храна на пода и как да го накараме да спре?
Комплект термосензорни лъжици с антибактериално покритие от TOMMEE TIPPEE – 12,88 лв.
Планова готвономика
Изкачването на Олимп е неблагодарна авантюра. Поради метеорологичните условия на бебешките прищевки, мама алпинист няма време да спре и да се полюбува на постиженията си. След първото успешно заместено хранене, идва следващото и по-следващото. С броя на храненията се покачва и комплексността на менюто за деня. Пътеките към върха стават толкова многобройни, колкото и индивидуалните подходи и менюта при захранването. Протеини, въглехидрати, съотношения, грамажи, всичко носещо бебешкото омами. Едно обаче остава общото –
изисква се голямо разнообразие във и между яденетата, за да може бебето да набавя всички нужни витамини и да опита/прояде максимално много продукти.
Съответно, готвенето в реално време става изключително натоварващо, особено под съпровода от птеродактилски звуци на изгладняло бебе.
След няколко серии на принципа проба-грешка, мога да споделя моя сетъп за предварително готвене на разнообразно обедно и вечерно зеленчуково пюре. Нужни са няколко броя силиконови форми за лед, уредът Avent 4 в 1, голяма тенджера с приставка за готвене на пара, пасатор и контейнери за съхранение на бебешка храна. Допълнително активираме и така познатия мама-фатал Шесторъка шива, изпращаме татко на разходка с бебето и, при достатъчно тренинг, сме готови за час и половина с храната за цяла седмица.
Месото, с изключение само на рибата, се приготвя на пара в уреда, пасира се и се разпределя според нужния грамаж за възрастта на бебето във формичките за лед (същата процедура върши прекрасна работа и за съхранение на плодове). През същото време се варят зеленчуците на пара в голямата тенджера (аз започвах с една порция по-бавно варящи се). В последствие си намислях 2-3 варианта на смес от 2-3 зеленчука, пасирах комбинацията и пълних контейнерите за съхранение. Цялата сага завършваше с минимум едно чекмедже във фризера, запълнено догоре със запаси и скоростно приготвяне, пардон, размразяване на храна през седмицата.
Бърза мама е равно на навреме наядено бебе и безброй спестени нерви. Вярно, че сме мами алпинисти, но не е нужно да бъдем и от корпуса за бързо реагиране.
Батман има своя батмобил, Жената-Чудо своя камшик. И всяка мама алпинист, като всеки уважаващ себе си супер герой, заслужава набор от помощни материали, които спомагат за успеха на мисията ѝ. Избирането на качествени продукти, приготвянето на подходящи рецепти, справянето с бебешкия характер и апетит – всичко това са достатъчно трудоемки и стръмни пътеки по пътя към върха, наречен Нахранено бебе.
Приеми моята алпийска чанта, вземи прекия път на помощните материали и започни с първата крачка към върха. Пожелавам ти само той да не се окаже същински осемхилядник… 🙂
* Материалът не е спонсориран. Селекцията е направена на база личното мнение на автора.