Еньовден ме вдъхнови да ти споделя малко тайни от моята домашна билкова аптека. Приятелките ми знаят, че от няколко години не купувам чайове в пакетчета, а бера и суша билки. Интересът към това дойде от моята половинка. Той ме въведе в света на билките, техните лечебни свойства и мъдростта на земята.
В дните около Еньовден берем билки и ги сушим в къщата на село. След това ги съхраняваме в буркани. Едно от любимите ми неща вкъщи е именно рафтът със сушени билки, който е нашата алтернативна аптека. Използваме ги най-често под формата на чайове, които ни предпазват от някои от най-често срещаните болежки.
Реших да споделя и с теб билките, които се старая винаги да присъстват вкъщи и се надявам да ти бъда полезна.
Виж още: Билките като живи същества и как да се свържем с тях
Не се самолекувай с билки! Те могат да бъдат опасни, ако не се дозират правилно или не се съобразят със състоянието ти! Тук споделям само своя личен опит с билките, който е помогнал да се чувствам и да живея добре!
Бял равнец при женски неразположения
Белият равнец е т.нар. „женска билка”, защото е изключително полезна за женската полова система. На мен ми е помагала при хормонален дисбаланс, както и при болезнена менструация. Не се препоръчва на кърмачки, както и на бременни, защото може да предизвика аборт.
Стръковете на белия равнец се берат по време на цъфтеж. Отрязват се на 20-ина см от върха. Може да събереш само цветовете, но само ако са напълно разцъфнали. Най-доброто време за бране на бял равнец е между 11 и 13 часа при сухо време. Суши се на сянка в проветриво помещение.
Мащерка при влажна кашлица
Когато имам влажна кашлица, посягам към мащерката, за да си направя чай. Тя има отхрачващо, противовъзпалително и антисептично действие и потиска развитието на болестотворни микроорганизми.
Ако поне веднъж попаднеш на поляна с дива мащерка, никога няма да забравиш аромата ѝ. Ще я откриеш по ливади, в гори, но най-много обича каменисти места. Бера цъфтящата надземна част на растението.
Мащерката облекчава болките при колики и язва на стомаха, но за тези състояние се консултирай със специалист!
Маточина за лека нощ
Когато имам проблеми със съня, превъзбудена съм, а имам нужда от почивка, си правя чай от маточина. Помага при мигрена и невроза. Билката понижава кръвното налягане, отстранява чувството на напрежение и има болкоуспокояващо действие.
За чай от маточина бера листенцата преди цъфтежа на растението. Любим ритуал ми е да смачкам вече изсушените листенца между дланите си, за да освободя аромата им на лимон. Чаят също ухае така и е много отпускащ в студените зимни вечери.
Лайка при настинка и леки неразположения
Обичам тази билка, защото е много щадяща. Няма толкова силни противопоказания като белия равнец например. Пия чай от нея при леки неразположения като главоболие, болки в стомаха, зъбобол или когато съм настинала. Помага и с коликите на бебетата. Истината е, че често я пия за удоволствие и с цел превенция. Приятният ѝ аромат и лек горчив вкус много ми допадат.
Май-юли е пикът на цъфтеж на лайката. Тя не е особено претенциозна и ще я откриеш на различни места и почви. Имай предвид, че обича светлината и е сухоустойчива. Бера цветовете, които след като изсуша, стават неразделна част от билковата ми аптека.
Мента за тонизиране
Когато имам нужда от малко тонус, чаят от мента ме връща в играта. Подобрява мозъчната функцията и паметта. Ефикасен е при болки в корема или гърдите. Ментата действа като антисептик, освен това възбужда апетита и намалява болките в мускулите.
Трябва да знаеш, че в природата има много видове мента. Хората понякога я бъркат с джоджена, който всъщност е зелена мента и се използва основно в кулинарията. За чай бера листата и надземната част на ментата. Изсушените листа се съхраняват най-добре в херметически затворен съд на хладно, сухо и тъмно място. Така свежият аромат и лечебни свойства се запазват по-дълго.
Виж още: Кои храни стимулират храносмилането
Липа при болно гърло
Като дете в зимните утрини най-често присъстваше чаят от липа. Помня дори как се качвахме по гаражите, за да я берем. Днес избирам по-чисти места от междублоковите пространства. Най-доброто време за бране на цветовете на липата е преди обяд. Още по-добре, ако е слънчево и сухо.
Чай от липа си правя, когато усетя болки в гърлото. Подходящ е при възпаление на горните дихателни пътища – ларингит, бронхит, кашлица. Липата повишава защитните сили на организма и улеснява храносмилането. Като бонус, чаят от билката е изключително вкусен и ароматен!
Еньовче за прочистване на организма
Тази билка, с аромат на мед, е чудесно средство за прочистване на организма, най-вече на черния дроб, бъбреците, панкреаса и далака. Тя има диуретично, слабително и болкоуспокояващо действие. На мен ми помага при пресипнал глас, стомашни и чревни болки. Прилага се при лечение на цистит и камъни в бъбреците. Избягвай я, ако си бременна или в момента кърмиш.
Хубавото е, че билката се среща в цялата страна. Расте на около 1000 метра надморска височина, затова брането ѝ е съпроводено от приятна разходка в планината. Събирам стръковете, заедно с листата. Еньовчето е типично лятна билка – цъфти от юни до август, но опитът ни показва, че е най-добре да се бере през юли.
Еньовчето, което расте в Западни Родопи и Тракийската низина, е защитено от Закона за биoлогичното разнообразие и брането му е забранено!
Жълт кантарион при тревожност и депресия
Във фолклора жълтият кантарион е известен като най-силната антидемонична билка. Познат е и с името звъника. Билката помага при главоболие, мигрена, депресия, но аз най-често посягам към нея при тревожност. Има чудесно успокояващо действие! Жълтият кантарион се прилага още при ПМС, симптоми на менопауза, сърцебиене и хиперактивност.
В средата на юли специално тръгваме да търсим билката. Тя расте на височина от около 2000 метра и събира много повече слънце от останалите билки. Берем стъблата, заедно с цветовете.
Виж още: Разговор с фитолога Бояна Иванова за силата на билките
Важни правила при брането на билки:
* Не бери от защитени територии!
* Бери само добре развити растения!
* Билките не се скубят, а се реже само частта, която ще използваш.
* Остави поне 2/3 от находището с билки, не обирай всичко.
* Събирай билки в сухо и слънчево време.
* Използвай кошница или памучни торбички при брането, за да не се запарват билките.
* Набраните билки се сушат веднага на сухо и проветриво място.
* Благодари за билките и винаги се отнасяй с уважение към природата.
Приятно пътешествие в света на билките, мамми! Те са в помощ на човека, откакто свят светува и както казват старите баби: „За всяка болка – билка!“.
__________________
* Сайтът Mammi и неговите материали не са предназначени за лечение, диагностика или предотвратяване на заболявания. Всички материали на Mammi са написани само с образователна цел. Винаги търси съвет от своя лекар или друг квалифициран здравен работник за въпроси, свързани с медицинското ти състояние, както и преди да предприемеш каквато и да е диета, упражнения или други програми, свързани с твоето здраве.