Целеустремена, енергична и една идея по-неспокойна, отколкото ѝ се иска – така Вяра Георгиева описва себе си в личен, но и в професионален план. Разликата между двата дори не прави. И е напълно разбираемо. Именно личният ѝ опит на майка вдъхновява професионалното приключение, в което се впуска. Вяра е двигателят на Tabula Rasa, бранд за занимателни и развиващи продукти за бебета и деца.
Името е избрано не случайно. В превод от латински означава „чиста дъска” и олицетворява идеята, че всички ние идваме на този свят с едно отворено съзнание, бяло платно, върху което опитът оставя своите следи. Ролята на родителите е да помогнат на децата именно с изграждането на този опит. Това обаче не е никак лесна задача, особено в едно свръх консуматорско общество, където предлагането надвишава търсенето многократно.
Как тогава да отсеем истински полезните продукти, тези, които ще дадат, а няма да отнемат от развитието на детето? На мен лично много ми хареса водещият принцип на Tabula Rasa – „малкото понякога е повече” и мисля да започна да го прилагам все повече във вземането на потребителски решения.
Монохромният дизайн на продуктите също не е избран случайно, но какво се крие зад него и как подпомага ранното детско развитие, оставям те да разбереш от самата Вяра.
Вяра, вдъхваш живот на латинския израз tabula rasa. Какво е значението му за теб и как реши да го интерпретираш в своите продукти?
Темата за това дали човек се ражда такъв, какъвто е, или средата го оформя, винаги ме е занимавала. Още преди да имам деца и да усетя огромната отговорност в това да участваш в създаването на живот.
Учила съм философия и психология и понятието tabula rasa ми беше познато и близко до разбиранията ми. А именно, че
човешкото познание се формира с опита, с всичко, което виждаме, чуваме, усещаме. Светът не е нищо повече от нашето възприятие за него.
Идеята за моето начинание дойде заедно с името си. И предвид че фокусът ми е най-ранната детска възраст, непосредствено след раждането, „чистата дъска“ беше най-подходящата метафора.
Защо черно и бяло са цветовете на Tabula Rasa?
Черното и бялото символизират за мен зараждането на идеите, тъй като първите седмици от живота си децата не разпознават цветове. В последствие реших, че ще продължа само с тези два цвята и в по-голямата възраст.
С изчистения, монохромен дизайн на продуктите искам да покажа и друго от посланията на Tabula Rasa. Това, че родителството може да бъде лесно, че продуктите не е задължително да се делят на момичешки и момчешки, че малкото понякога е повече.
Разкажи ни за различните продукти и какво послание носи всеки от тях?
Всички продукти са ориентирани към ранно детско развитие, стимулиране нa сетивата и активно изграждане на връзката дете – родител. Старая се да ги замислям така, че всеки продукт да има повече от едно приложение и да се ползва с порастването на детето.
Любимо ми е, когато заедно с децата измисляме нови приложения за картите ни и нямаме търпение да ги споделим с последователите си.
Последната година изправи всички хора пред много предизвикателства в професионален план. Но ти съумяваш да откриеш вдъхновение и сили да стартираш собствен бизнес. Как се реши да направиш тази смела крачка в една толкова неизвестна посока?
Стартът наистина съвпадна с много тежък период, но идеята узряваше в мен отдавна и съчетава всичко, което обичам да правя, и което ме вълнува. Помня как работехме по логото и посланията на бранда и всичко изглеждаше като на шега. Питах се имам ли смелостта реално да започна. Но бях убедена, че го искам, имах подкрепа и вярвах много в успеха на начинанието си. Самото желание да творя, да създавам и да споделям опит ми даде сили и увереност да действам.
Срещна ли трудности, имаше ли колебание и как се справи?
Имах и все още имам понякога трудни моменти, повечето са бариери в мислите ми, които сама си създавам, както и моменти на умора, разколебаване и липса на увереност. При мен, за радост, тези състояния не траят дълго, бързо се отърсвам, мотивирам и продължавам напред. Споделям постоянно притесненията си със съпруга ми и с хората, с които работя, и заедно много бързо ги преодоляваме.
Какво би казала на всяка майка, която усеща в себе си порив да създаде нещо свое, но не може да събере смелост да „скочи”?
Подготовка, подготовка и пак подготовка преди скока. Да не отлага, но и да не прибързва.
За мен един бизнес не е спонтанна хрумка, към която да се подходи лекомислено. Иска се информираност, проучване, преценяване на различни възможности и още много.
Tabula Rasa е първото ми начинание, но имам много години опит зад гърба си в корпоративна среда, много обучения и информация, които са ми безкрайно полезни сега.
Като майка и човек, който създава продукти за деца, какви са наблюденията ти върху пазара на детски стоки у нас в последните години? Какво е търсенето и какво предлагането?
Огромни са и двете. Което от една страна е добре, защото има от всичко за всеки. Аз умишлено избягвам прекомерното купуване на играчки и затрупването на децата с вещи. Казвали са ми, че прекалявам в посока да им предлагам развиващи занимания. Все пак са деца, искат да играят. За мен играта и ученето не се противопоставят, а напротив.
Хубаво е, че сега наистина има много информация и могат да се намерят качествени продукти за деца. С едно наум съм винаги, когато нещо стане модерно и се рекламира силно.
Пазарът на детски продукти продължава да е силно ориентиран към родителите, нали те купуват все пак. Например, търсят се и се предлагат изключително много персонализирани ПРОДУКТИ с имена, но за едно новородено, това е напълно излишно.
Това се прави за родителя. Аз предпочитам и избирам практичността, функционалността.
Какво би казала на бъдещите майки, на тези, които съвсем скоро са родили – кои са наистина важните неща, от които децата и родителите им се нуждаят?
На първо място за мен е надеждната съвременна информация, която касае раждането, храненето, отглеждането на детето. Когато си уверен, че взимаш правилните решения за детето, си по-спокоен родител, от което и двете страни печелят.
На сайта на Tabula Rasa представяш своето семейство – съпруга ти Денис и двамата ви сина – Христо и Теодор, като хората, с които заедно сбъдвате една мечта. Би ли ни разказала малко повече за своите най-близки хора и каква подкрепа получаваш от тях?
Tabula Rasa се настани в живота ни и промени ежедневието на всички ни. Към по-добро мога да кажа. Налага ми се да работя много повече и въвличам малко или много членовете на семейството в това.
Съпругът ми Денис ме съветва основно по стратегическите и финансовите въпроси. Той има много повече опит от мен в бизнеса и търся често мнението му. Не винаги го слушам. 😊
Големият ми син Христо доста е надраснал самите продукти. Затова пък има интерес към социалните мрежи, помага ми със снимки и видеа, разпитва ме за продажбите. Теодор е малкият ни тестер, играе с продуктите, подсказва ни идеи, без дори да го осъзнава.
В крайна сметка най-хубавото в сбъдването на една мечта е да има с кого да я споделиш!
А какво би ни казала по въпроса за така търсения баланс от всяка една работеща майка – между работа и семейство, как го постигаш ти?
Не го постигам. Но и не го търся. За мен семейството е на първо място. Останалото се нарежда след това.
Темата за баланса е някаква химера, която, според мен, кара жените и майките само да се чувстват неспокойни и непълноценни.
Имам добри дни, в които всичко ми върви с лекота и се чувствам супер. Къщата е подредена, децата послушни и нахранени, задачите вървят с лекота. Имам и други дни, които са точно обратното. Гледам да не се фиксирам във вторите и да не си образувам чувство на вина.
Преди появата на първото дете, майчинството също е tabula rasa за всички жени. Какво има днес на твоята бяла дъска, години след като ежедневно я запълваш?
На моята дъска има вече доста опит и увереност в родителския стил, който съм избрала и практикувам. Има и много въпроси и с порастването на децата те не намаляват. Та моята бяла дъска е неизменно пред мен, запълвам, трия, пиша отново, коригирам и така постоянно.
Как би довършила изреченията:
Черното е… простота, съвършенство.
Бялото е… нещо, което ме вдъхновява.
Децата са… урок, дар, радост.
Родителите са… дом, утеха, опора.
Предприемачеството е… възходи, падения, реализация.