Съзнателен живот: Когато майчинството и мисията се преплитат – среща със Соня Борисова

В mammi.bg вярваме, че жените са способни на невероятни неща. Още по-вярно става това, когато една жена поеме по трудния, но вдъхновяващ път на майчинството, съчетано с мисия, която се ражда от сърцето.

Днес ви срещаме със Соня Борисова – жена, майка и създател на платформата Съзнателен живот, в която тя говори открито и смело за темата фертилитет. Соня не просто консултира двойки, тя създава пространство, в което зачеването не е само медицински процес, а сакрален акт на осъзнаване, грижа и любов. Разговорът със Соня е нежен и силен едновременно – като самата нея. Приканваме ви да се потопите в този разказ, който ни напомня колко много значение има в това да бъдем съзнателни – към телата си, към емоциите си, към децата, които искаме да създадем.

Соня, би ли се представила с няколко думи на прекрасната аудитория на mammi.bg? Коя е жената зад “Съзнателен живот”?

Соня: Жена, като всички останали. Нищо човешко не ми е чуждо. Обичам живота с всичките му предизвикателства, трудности и щастие. Старая се да поддържам съзнанието си отворено за всичко ново и случващо се.

От колко време развиваш платформата “Съзнателен живот” и какво те провокира да направиш тази крачка?

Соня: Всъщност „Съзнателен живот“ до скоро бе „Съзнателно зачеване“, но реално платформата и работата ми в това поле навърши 8 години. Както често пъти се случва, всичко започна след личните ми премеждия и осъзнавания. Споделям и в личния ми блог подробности, но накратко – аз също съм човек, който чу изречението „неизвестен инфертилитет“ и това ме провокира да се разровя много надълбоко в тази мистерия, много отвъд физическите пречки, които евентуално водят до подобно състояние.

Соня Борисова, снимка: личен архив
Ти обръщаш специално внимание на съзнателното зачеване – можеш ли да ни разкажеш каква е ролята на подготовката на тялото и ума, когато мечтаем за нов живот?

Соня: Да, така е. Това винаги ще бъде любимата ми тема на разговор и работа ☺ Когато двойката се подготвя и преминава процеса на съзнателно зачеване, разполага с възможността да създаде сакрално пространство за себенадграждане, израстване, оздравяване на тялото и ума. Така, освен че се работи с личностен фокус и внимание върху самата динамика в двойката, се печели време и пространство, в което да градим здравето и благосъстоянието на бъдещото си дете. Изключително важна е подготовката и на двамата родители, тъй като тя дава възможност детето да бъде създадено в здрава физическа и психоемоционална среда, което на свой ред дарява на този нов човек здраве в бъдеще.

Инвестицията в хормоналното здраве е ключова за всяка жена. Според теб кои са първите малки, но важни стъпки, които можем да направим в ежедневието си?

Соня: Да си обръщаме внимание на всичко, наистина на всичко. Тялото постоянно ни говори, но сме доста склонни да пренебрегваме сигналите му. Например, често пъти имаме главоболие, но го прекратяваме с някакво хапче, вместо да се запитаме защо въобще ни боли главата. Събуждаме се изтощени, разчитаме на повече кофеин, за да „избутаме“ деня, има подуване и колики в корема…. Абсолютно всички симптоматики са тук, за да комуникират с нас. Така че ежедневно е добре да се вслушваме, да си даваме повече почивка и като цяло да знаем, че хормоналното здраве е крехко, следователно има нужда от повече внимание.

В работата си консултираш двойки за подобряване на здравето им. Колко важно е да обърнем внимание не само на жената, но и на мъжката страна на двойката в процеса на зачеване и грижа за бъдещото поколение?

Соня: От огромно значение е мъжете също да са наясно, първо, че те са останалите 50% от уравнението, дори само като генетичен фонд. Второ, тяхната подготовка също е ключова, ако желаят да имат здраво дете. Ако мъж има състояние като инсулинова резистентност, затлъстяване, щитовидни проблеми и пр. преди зачеването на детето, вероятността да предаде тези състояние като бъдещ „код“ в развитието на бебето, е огромна. Благодарение на съвременните технологии и данни от изследвания знаем, че гените на мъжа, които се пренасят чрез сперматозоида, оказват влияние на протичането на самата бременност, т.е. дали ще имаме тежко гадене или сериозно състояние като прееклампсия, зависи от мъжкия генетичен материал. Надявам се все повече мъже да бъдат осъзнати за отговорността, която носят още преди да създадат живот.

В “Съзнателен живот” акцентираш върху лечението по естествен начин. Какво според теб е силата на природата в оздравителните процеси?

Соня: Всъщност, няма по-голяма сила от тази на природата. ☺ Колкото и урбанизиран начин на живот да водим в съвремието си, няма как да бъдем или да се стараем да се откъснем напълно от природата. Ние сме си звезден прах и водейки се от това правило следва да сме наясно, че човешките ни тела откликват много по-пълно и лесно на всичко, което е естествено и всичко, което расте и живее около нас. Много данни и изображения вече има в мрежата как, например, човешкият мозък реагира, когато само зрително е поставен в гората, а не срещу някой натоварен булевард, да речем. Често пъти в разговори с мои клиенти акцентирам колко е важно да живеем според собствената си природа и цикличност, както и в синхрон с всичко естествено около нас, а не да вървим срещу себе си.

Често говориш за значението на микробиома за здравето ни – можеш ли с няколко думи да обясниш защо трябва да му отделим толкова специално внимание, особено когато мислим за зачеване и бременност?

Соня: Да, това е още една любима тема. Обичам да казвам, че микробиомът е микровселената, живееща вътре в нас. И това на практика си е така. Чревният микробиом като брой клетки надвишава в пъти всички останали клетки в човешкото тяло, взети заедно. Изумителни са функциите му! От значение е да обръщаме сериозно внимание и на него преди зачеване, тъй като информацията там се копира в новото поколение. Накратко – здрав микробиом, здраво следващо поколение.

Психосоматичните заболявания са все по-обсъждана тема. Каква е твоята гледна точка за връзката между емоциите и физическото здраве и как можем да си помагаме в ежедневието?

Соня: Често споделям, че огромен процент от състоянията и заболяванията са тип „направи си сам“. И дори това първоначално осъзнаване, ако го имаме, сме си решили половината проблем. От тук следва, че умът, заедно с тялото, разполагат и с възможността „поправи си сам“. Въпросът е да знаем как да се случи това. Помагаме си, когато сме осъзнати. Когато сме наясно, че всяка мисъл и/или емоция, особено потиснатите такива, имат способността да ни разболяват и да атакуват определени органи и системи. Процесът тук може е дълбок и сложен, но това не означава, че не бива да започваме, а напротив – нека си дадем това време и пространство за преработка и задействане на цял един нов механизъм за изцеление.

Темата за човешкото хранене е основна в твоята работа. Какъв е твоят съвет за изграждане на хранителна култура, която подкрепя дълготрайното здраве, без крайности и излишен стрес?

Соня: Мисля, че на първо място е добре да знаем, и като зрели хора, и като родители, ако отглеждаме и възпитаваме малки деца, че хранителната култура се гради от много, много рано. И затова е от голямо значение как ще се структурират нашите хранителни навици. Основен съвет – без прекаляване с нещо, но и без сериозни ограничения. Нека не изключваме и демонизираме основни групи храни, както напоследък се говори за въглехидратите например. Да се стараем да консумираме храни без етикет и съдържание. Да знаем, че ако примерно вкъщи имаме „таен шкаф“ със сладки изкушения, със сигурност и децата ни ще имат такъв по-късно в дома си. Да не се храним пред устройства или в среда, която ни напряга. Ще затворя тази точка с китайската поговорка „Ще откриете болестта си на дъното на своята чиния“.

И за финал – какъв е твоят личен ритуал или малък навик, който те кара да се чувстваш свързана със себе си всеки ден?

Соня: Изключително ми е важно как ще започне денят ми. Сутрините са времето, в което мога да се погрижа и свържа със себе си. Обичам да ставам рано, да си направя бърз лимфен дренаж като част от сутрешната ми рутина. След което да пия повече топла вода с лимон и да акцентирам на себегрижата, която започва с моето хранене – приготвянето на хубава закуска. Друго, което не пропускам, е ходенето. Освен, че се свързвам със себе си и по този начин, дългите разходки в хубаво темпо ми дават възможност и да вентилирам, тъй като през деня все пак доста се натоварвам. Винаги, когато е възможно, се старая да излизам извън града и да съм поне за уикенда сред природата, като държа телефона си далеч от себе си.

Срещите с жени като Соня ни напомнят, че зад всяка болка стои път, а зад всяко предизвикателство – възможност за трансформация. „Съзнателен живот“ не е просто проект, а призив – да живеем по-свързано, по-внимателно, по-осъзнато. Да се грижим за телата си не като за машини, а като за храмове. Да виждаме зачеването не като задача, а като ритуал. И най-вече – да не сме сами.

Благодарим ти, Соня, че осветляваш пътя на толкова много жени. 💛

Полезни статии, от които може би се интересувате

Коментари

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Най-четени статии