И отново е септември, и отново сме във вихъра на училище, детска градина, първи грипни състояние при децата и безкрайни списъци със задължения. Като майки сме основните отговорници за семейния график и всички малки задачки, които обезателно трябва да се свършат днес и много често 24 часа просто не ни стигат.
Затова този септември решихме да си поговорим за стреса, който си причиняваме и как той влияе на нашето тяло като жени. Поканихме Станимира Стоименова, която е акушер в инвитро клиника и често в практиката си се сблъсква с въздействието на стреса върху организма и влиянието му върху бременността, както и цялостното здравословно състояние на жените.
Здравейте, Станимира. Нека започнем нашия разговор с въпроса – защо е важно да обърнем внимание на стреса?
СС: Стресът е неизменна част от ежедневието, но хроничният стрес може да има сериозни последици за нашето здраве. В днешно време все повече хора изпитват високи нива на стрес, особено по време на сезонни преходи, като началото на учебната година. Това особено засяга майките, които често се сблъскват с допълнителни отговорности и напрежение в този период.
Какво представлява стресът и можем ли да говори за сезонно повишаване на неговите нива?
СС: Стресът е естествена реакция на тялото на физически, емоционални или психически предизвикателства. В краткосрочен план стресът може да е полезен – стимулира ни да сме по-фокусирани и ефективни. Но когато стресът е хроничен, тялото не успява да се възстанови и се натрупват негативни ефекти върху здравето. Според данни от световни проучвания, нивата на стрес сред населението са се увеличили значително през последните десетилетия.
Можем да говорим за сезонно повишаване нивата на стрес. Началото на учебната година е период, свързан с повишаване на стреса, особено при майките. Те са изправени пред предизвикателства като организиране на дневния режим на децата, справяне с училищни задачи и нови ангажименти. Това допълнително натоварване може да доведе до повишени нива на тревожност и напрежение.
Как влияе стресът на тялото ни и има ли наистина “добър” и “лош” стрес?
СС: Има такава разлика и често в практика ни делим стреса на два вида: „Добър“ стрес (еустрес) е онзи, който ни мобилизира и ни помага да постигнем целите си. Например, краткосрочният стрес, предизвикан от работни задачи или важни събития, ни държи фокусирани. „Лошият“ стрес (дистрес), обаче, е хроничен и продължителен, като той нарушава хормоналния баланс в тялото и води до редица здравословни проблеми.
Един от основните хормони, които се активират по време на стрес, е кортизолът. Високите му нива могат да доведат до увеличаване на теглото, тъй като тялото започва да трупа мазнини, особено в областта на корема. Хроничният стрес може да доведе и до преяждане или, обратно, до загуба на апетит.
Хормонален дисбаланс
Хроничният стрес може да причини сериозни хормонални нарушения. Продължителното излагане на високи нива на стресови хормони като кортизол и адреналин може да разстрои баланса между хормоните на щитовидната жлеза, намалява секрецията на естроген и прогестерон. Освен това при хроничен стрес тялото преобразува прогестерона в кортизол. Всичко това може да доведе до проблеми с менструалния цикъл, трудности със зачеването и дори до ранна менопауза. Според изследванията, жените по-често изпитват емоционален стрес, което се отразява на тяхното физическо и психическо здраве.
Жените често са по-уязвими на стрес заради хормоналните колебания, особено в различни периоди от живота като бременността, перименопаузата и следродилния период.
Има ли възраст, след която влиянието на стреса е по-осезаемо?
СС: Стресът може да се усеща по-силно в определени периоди на живота. Например, след раждането жените често преминават през стресови и тревожни състояния поради физическите и хормонални промени. Перименопаузата също е период, през който жените изпитват по-силно влияние на стреса, което може да влоши симптомите като горещи вълни, безсъние и умора.
От вашата практика, кога най-често хората се обръщат към специалист и с какви симптоми?
СС: Най-често пациентите търсят помощ при появата на физически симптоми като хронична умора, проблеми със съня, храносмилателни разстройства или дори репродуктивни проблеми. Често те не осъзнават, че стресът е в основата на тези симптоми, докато не се консултират с лекар.
Една от съвременните и ефективни техники за намаляване на стреса и подобряване на физическото състояние по време на бременността е масажът , особено ако е с подходяща апаратура – като апарата Icoone Wellness. Това е иновативна технология, която комбинира микростимулация с дълбок лимфен дренаж. Icoone работи на принципа на мулти-микроалвеоларната стимулация, която стимулира кожата и подкожната тъкан по начин, който насърчава регенерацията и подобрява кръвообращението.
Споменахте масажа, можем ли да говорим за профилактика или техники, с които да управляваме нивата на стрес?
СС: Да, съществуват различни техники, които могат да помогнат за управлението на стреса. Подходът трябва да бъде холистичен и да включва спорт (йога, пилатес за бременни, разходки), медитация, релаксация, намаляване на стреса на работното място и практикуване на хобита. Важно е също така да се подобри сънят и да се добавят следобедни почивки. При бременни жени е особено важно стресът да бъде контролиран, тъй като може да доведе до преждевременно раждане или раждане на дете с ниско тегло. Училищата за бременни, релаксиращи масажи и лимфен дренаж също могат да бъдат полезни за намаляване на стреса.
Какви ресурси (книги, програми, специалисти) бихте препоръчали на жените, които искат да се запознаят по-добре с темата и да подобрят своето психическо и физическо състояние?
СС: Винаги бих препоръчала практикуване на дихателни практики, медитация, и като книги: “Протокол за възстановяване на надбъбречните жлези” от д-р Алън Крисчънсън и “Край на умората на надбъбречните жлези” на Изабела Уенц, училище за родители за бременните.
Можете ли да ни разкажете повече за работата си?
СС: Повечето двойки, в процес на лечение за безплодие, изпитват силен стрес. Както самото безплодие, така и лечението, необходимо за преодоляването му, са изключително стресиращи. Разбираемо е, че двойките са загрижени, че стресът може да повлияе на успеха на лечението.
Много е важен подхода към тези пациентки, до голяма степен ние играем ролята и на психолози. Тези жени освен асистирани репродуктивни технологии за осъществяване на така желаната бременност и раждане на живо и здраво бебе, имат нужда и от емоционална подкрепа в наше лице.