Свързваме наближаването на пролетта с толкова много хубави неща – топлина, повече дневна светлина, пъстра палитра от цветя, свежа пролетна храна, докато не дойде ПРОЛЕТНАТА УМОРА.
Това физиологично състояние засяга почти всички, най-често жените, и се свързва с редица неприятни симптоми като умора, отпадналост, понижени енергийни нива, меланхолия и др. Продължава, докато тялото ни се адаптира към по-дългия ден, което отнема седмица-две.
Симптоми на пролетната умора
* Липса на енергия през деня;
* Умора, безсилие, задъхване;
* Промени в кръвно налягане;
* Рязко наддаване или сваляне на килограми без видима причина;
* Липса на апетит;
* Храносмилателни проблеми;
* Влошаване състоянието на кожа, коса, нокти;
* Тревожност, депресия, апатия, меланхолия.
За да се справим по-бързо с тях и с пролетната умора, е важно да се погрижим за:
Хормоните
Подобно на животните, които прекарват зимен сън, и ние хората леко понижаваме телесната си температура през зимата, а липсата на светлина ни кара да водим по-заседнал начин на живот. Когато навън отново стане топло и светло, температурата на тялото също леко се повишава, а метаболизмът и хормоните ни се адаптират към новите условия.
Увеличаването на деня и експозицията ни на повече слънчева светлина, кара телата ни да произвеждат повече серотонин, хормона на щастието, но същевременно мелатонинът, който отговаря за съня, все още е в по-големи количества. Този процес на адаптация може да стресира тялото. В повечето случаи е въпрос на време да се постигне баланс, друг път трябва да положим усилия за подобряване хигиената си на сън.
Добрата хигиена на съня включва лягане и ставане в един и същи час, избягване на електронни устройства непосредствено преди сън, удобен матрак и възглавница, оптимална температура в спалнята и липса на светлина. Всичко това е необходимо за справяне с хормоналните промени. Когато дневната светлина се увеличава, тялото произвежда повече серотонин, а на свой ред намалява производството на мелатонин и чувството за умора през деня намалява.
Когато си лягаме и ставаме всеки ден по едно и също време, тялото ни се научава да произвежда мелатонин и да го разгражда в точното време. Това ни помага вечер да заспим по-лесно, сутрин да се събудим отпочинали, а през деня да имаме повече енергия.
Виж още: Пролет е – как да събудим жената в нас?
Хранителния си режим
Зимното хранене е свързано с прием на по-тежка и мазна храна най-вече заради липсата на разнообразие от пресни плодове и зеленчуци, както и поради празниците. Неслучайно в края на зимата се практикуват Великденските пости, за да се помогне на тялото да се изчисти от по-тежката храна и да се подготви за новия сезон.
Небалансираното хранене през зимата, в което преобладават тестени изделия, преработени храни, сладки изделия и същевременно липсват пресни плодове и зеленчуци, може да доведе до дефицит на витамини и минерали. За да установим дали страдаме от такъв дефицит, е препоръчително да си направим изследвания на ключови хранителни вещества като желязо, цинк, селен, витамини D и В12.
Често ние жените страдаме от дефицит на желязо, особено при наличие на обилно менструално кървене. През пролетта може да заложим повече на зеленолистни, като спанак и коприва, които са добър източник на този ценен минерал. За да увеличим абсорбцията му в тялото, може да гарнираме ястието с прясно изцеден лимонов сок, тъй като съдържащият се в него витамин С спомага за усвояването на желязото.
Детоксикация на тялото
Това е естественият процес на прочистване на тялото от натрупаните токсини и ненужни вещества. Ако се храним с чиста и прясна храна, живеем на чист въздух и нямаме досег с вредни вещества, няма нужда да правим специални детокисиращи режими. Но ако сме консумирали повече преработена храна, алкохол, ако живеем в замърсена градска среда, тялото ни има нужда от малко помощ, за да се прочисти от натрупаните в него вредни вещества.
При детоксикацията е най-важно да консумираме чисти живи храни или това са всички пресни растителни продукти, които нямат нужда от термична обработка. Най-добрите храни за детокс през пролетта са пресните зеленолистни, зеленчуците и плодовете.
За да изчистим тялото си, следва да изключим всички преработени храни, пържени, полуфабрикати, колбаси, рафинирана захар, тестени десерти и закуски, изкуствени подсладители, овкусители и оцветители, тютюн и алкохол.
При детоксикация е важно да консумираме много вода, за да подпомогнем изхвърлянето на отпадните вещества от тялото. Движението също спомага много за процеса по пречистване.
Ако сте решили да започнете диета за детоксикация или редукция на теглото, е важно тя да е съгласувана с хранителен специалист, който да е наясно с общото ви здравословно състояние и дали страдате от хранителни дефицити. При наличие на хранителни дефицити, една рестриктивна диета би могла да доведе до тяхното обостряне и повишаване риска от развитие на заболяване.
Виж още: 5 съвета за грижа за кожата през пролетта
Имунитета
Липсата на достатъчно слънчева светлина през студените месеци може да доведе до дефицит на витамин D, който е ключов за нормалното функциониране на имунната система. В края на зимата е препоръчително да изследвате нивата на витамина в кръвта си и при установяване на дефицит, да се консултирате със своя лекар.
За да стимулираме имунитета с помощта на природни средства, можем да консумираме повече сурови плодове и зеленчуци, богати на витамин С като репички, ягоди, спанак, малини, боровинки, киви, аспержи и др.
Не прибягвайте до прием на широко рекламирани хранителни добавки за подсилване на имунитета. При избор на подобна добавка, се запознайте добре със състава им, тъй като в много от тях се съдържат излишни вещества, като подсладители, оцветители, сгъстители, от които тялото ни няма нужда. Търсете природни средства за повишаване на имунитета, като прясна храна и билки, защото те се усвояват по-естествен начин и не внасят в телата ви излишни вещества.
Ако все пак имате нужда от добавка за подсилване на имунитета, се консултирайте със специалист и изберете продукт с максимално натурален състав. И не забравяйте, че приемът на хранителни добавки не замества разнообразното и балансирано хранене с пресни сезонни храни.
Двигателната активност
Най-достъпният лек срещу пролетна умора е разходката на въздух под топлите слънчеви лъчи. Естествената дневна светлина и движението стимулират доброто настроение и движението на лимфата.
Повече за значението на лимфната система може да прочетете в материала ни за тенденции за лично здраве и профилактика.
Статията ни е с чисто информативна цел. В случай че симптомите на пролетна умора се задържат повече от 2-3 седмици, се консултирайте с лекар, тъй като може да са свързани с хормонален дисбаланс или заболяване!