Ако си попаднала на тази статия, най-вероятно си се сблъскала с диагноза, подозрение или просто искаш да знаеш повече за полипите на маточната кухина. Звучи сложно, но не е задължително страшно. Това е една от онези теми, които рядко излизат в разговорите между приятелки, но когато се случи на някоя от нас, започват въпросите: „Какво е това?“, „Опасно ли е?“, „Ще ми попречи ли да забременея?“, „Как се лекува?“.
Полипите на маточната кухина са по-чести, отколкото предполагаш – всяка четвърта жена се сблъсква с тях в някакъв етап от живота си. И въпреки това, темата често остава в сянка – обгърната в притеснение, липса на информация или просто неудобство да бъде обсъждана. В тази статия, създадена съвместно с Mclinic, ще хвърлим светлина върху всичко важно, свързано с полипите на матката – от причините за появата им до лечението и възстановяването. Защото информираността е първата крачка към спокойствието и към доброто женско здраве.
Mclinic е клиника, посветена на грижата за женското здраве, използваща максимално неинвазивни методи за лечение и диагностика. Основната мисия на екипа от специалисти на Mclinic е да сведе до минимум усещането за болница, без това да се отразява на здравната грижа, която получаваш.
Какво представляват полипите на маточната кухина?
Полипите на маочната кухина, наричани още ендометриални полипи, са малки образувания, които се появяват във вътрешната обвивка на матката – ендометриума.
Те се образуват, когато клетките на вътрешната лигавица на матката започнат да се разрастват прекалено много.
Представи си ги като меки израстъци, които могат да бъдат с различна форма – кръгли, овални – и да варират по размер от няколко милиметра до няколко сантиметра. Понякога има само един, но в други случаи може да са няколко наведнъж.
Не се плашѝ – в повечето случаи полипите са доброкачествени (тоест – не са ракови). Но все пак могат да предизвикат проблеми, свързани с нередовна менструация и негативно влияние на фертилността.
Защо се появяват полипите на маточната кухина?
Истината е, че няма една-единствена причина за появата на ендометриалните полипи.
Смята се, че хормоналните промени и най-вече нивото на естроген играят ключова роля.
Ендометриумът (вътрешният слой на матката) реагира много чувствително на женските хормони, особено на естрогена. Той е хормонът, който „казва“ на маточната лигавица да се удебели всеки месец, за да е готова за евентуална бременност. Ако не настъпи зачеване, нивата на естрогена спадат, лигавицата се излющва и се получава менструация. Проблемът идва, когато естрогенът е в по-високи нива или има по-малко прогестерон, който го балансира. Това кара лигавицата да расте повече от нужното и на места да образува полипи.
Някои рискови фактори за поява на полипи в маточната кухина включват:
- Възраст между 40 и 50 години, особено след или около менопауза. Това е период, в който тялото преживява сериозни хормонални колебания, които могат да предразположат към образуване на полипи.
- Наднормено тегло – Мастната тъкан също произвежда естроген. Колкото повече мастна тъкан има в тялото, толкова повече естроген се образува извън яйчниците. Това повишено количество хормон създава условия за свръхрастеж на ендометриума и образуване на полипи.
- Високо кръвно налягане
- Прием на тамоксифен (лекарство при рак на гърдата).
Симптоми, на които да обърнеш внимание
Най-честият симптом за полип на маточната кухина е нередовната менструация. Ако цикълът ти е станал непредсказуем, по-обилен или продължава прекалено дълго, това е сигнал да си запишеш час за преглед при гинеколог. Други симптоми, на които да обърнеш внимание, са:
- Кървене или зацапване между менструациите;
- Вагинално кървене след менопауза;
- Кървене след полов акт;
- Болка или тежест в областта на таза;
- Трудности със забременяването.
Около 1 на всеки 4 случая на необичайно маточно кървене се дължи именно на полипи. И макар да звучи тревожно, решението често е по-просто, отколкото си мислиш!

Защо се появяват полипи след раждане?
Много жени се изненадват, когато чуят за полипи след като вече са родили. Истината е, че раждането и промените в хормоналния фон могат да повлияят на маточната лигавица. Възстановяването на матката включва и „рестартиране“ на ендометриума – вътрешния слой, който се лющи при менструация.
Ето няколко причини, поради които може да се развият полипи в маточната кухина след раждане:
- Хормонален хаос – След бременността хормоните се опитват да се нормализират. В този преходен период нивата на естроген и прогестерон се променят и това може да стимулира свръхрастеж на лигавицата – особено ако естрогенът доминира.
- Остатъчна плацентарна тъкан или възпаление – Понякога, дори след напълно нормално раждане, в матката може да остане малко количество тъкан – от плацентата или мембраните. Това може да доведе до възпаление, а то – до образуване на полипи като част от процеса на „зарастване“.
- Сраствания и травма след раждането или интервенции – При по-тежко раждане, кюртаж, секцио или друг тип интервенция, матката може да развие микротравми. В тези участъци понякога започва неправилно нарастване на лигавицата и се появяват полипи.
Следродилното възстановяване не винаги върви съвсем гладко – остава някакво неразположение, странни кървяния или усещане, че „нещо не е съвсем наред“. В такива случаи гинекологичният преглед е абсолютно задължителен.
Важно е да знаеш, че полипите могат да се появят и по време на бременност, макар това да е изключително рядко. В някои случаи се налага проследяване, особено ако предизвикват кървене.
Как се поставя диагноза?
Тук вече говорим за малко по-специализирани методи. Но не се тревожи – процедурите са кратки, почти безболезнени и дават много ясна представа за състоянието на матката. Най-често използвани са:
- Трансвагинална ехография – стандартна, бърза и безболезнена процедура, която се прави почти на всеки гинекологичен преглед.
- Хистероскопия – метод, при който с миниатюрна камера лекарят оглежда вътрешността на матката.
- Цветна снимка – когато се търси причината за безплодие или кървене.
Какво следва, ако се открие полип на маточната кухина?
Добрата новина – лечението в повечето случаи е бързо и ефективно. Най-често се налага отстраняване на полипа чрез хистероскопия. Това е минимално инвазивна процедура, при която полипът се премахва чрез тънък инструмент, въведен през шийката на матката. Не се прави разрез, няма нужда от болничен престой и възстановяването е много бързо. В Mclinic се извършват точно такива еднодневни интервенции за отстраняване на полипи, които не изискват болничен престой и позволяват да се върнеш към обичайния си ритъм още на следващия ден.
А какво става след отстраняването на полипа?
Почти веднага след отстраняването на полипа ще се почувстваш по-добре. Менструацията се нормализира, симптомите изчезват, а при желание за бременност – шансът значително се повишава. Обикновено се препоръчва кратък период на почивка – няколко дни без физическо натоварване или полов живот. След това можеш да се върнеш към обичайните си дейности. Гинекологът ще ти каже дали са нужни контролни прегледи, но като цяло – след успешна процедура, проблемът рядко се връща.
Защо да се довериш на екипа на Mclinic?
Екипът от специалисти на Mclinic подхожда към женското здраве с много грижа и разбиране, подкрепени с години професионален опит. В клиниката можеш да се довериш на гинеколози, ендокринолози и специалисти по репродуктивна медицина, които работят заедно, за да намерят най-доброто решение за теб. Разполагат със съвременна апаратура, комфортна обстановка и отношение, което поставя теб – твоята история, симптоми и тревоги – на първо място.
Полипите на маточната кухина може да звучат стряскащо, но истината е, че с правилната диагноза и навременно лечение, те рядко представляват сериозен проблем. Най-важното е да слушаш тялото си и да не пренебрегваш сигналите, които ти дава. Здравето ти заслужава грижа, разбиране и сигурност. Те не са лукс, а необходимост, за да бъдеш в силата си на майка и жена!
______________
* Сайтът Mammi и неговите материали не са предназначени за лечение, диагностика или предотвратяване на заболявания. Всички материали на Mammi са написани само с образователна цел. Винаги търси съвет от своя лекар или друг квалифициран здравен работник за въпроси, свързани с медицинското ти състояние, както и преди да предприемеш каквато и да е диета, упражнения или други програми, свързани с твоето здраве.