Понякога животът изглежда като избор – между майчинството и кариерата, между стабилността и личната страст, между времето за децата и времето за себе си. А понякога – просто се оказва, че всички тези неща могат не само да съществуват едновременно, но и да се допълват. Да се хранят взаимно. Да раждат нещо ново, красиво и вдъхновяващо.
Точно такава е историята на Мариана – една мама, която превръща любовта си към планината и дизайна в проект, който докосва хиляди семейства. Тя е създател на Planinka.bg – бранд, роден от мечтите ѝ, подкрепен от семейството ѝ и вдъхновен от планините, които познава и обича.
Днес ви срещаме с нея, за да ви разкажем за смелостта да следваш страстта си, за уроците от природата и за това как дори най-обикновената разходка с децата може да се превърне в приключение. Предупреждаваме: тази история може сериозно да събуди желанието ти горски пътеки и боров аромат.

Здравей, Мариана! Разкажи ни малко повече за себе си – кой стои зад Planinka.bg и какъв е твоят личен път до тук?
Мариана: Здравейте! Казвам се Мариана и съм дизайнер, фотограф и създател на съдържание. От над 10 години работя професионално в сферата на дизайна, а през последните години се занимавам активно и с дигитален маркетинг. Реализирам различни проекти в тези области, което ми позволява да съчетавам професията си с любимия личен проект – Планинка.
Аз съм човек, който обича да преживява нови неща, да открива, да създава. Много организирана съм, но и не мога да стоя на едно място – винаги търся следващото вдъхновение, следващата пътека. Най-много обичам да обикалям нови места – това ме зарежда и ми дава идеи.
Планинка за мен е начин да съчетая всичко, което обичам – природата, дизайна, писането и желанието да вдъхновявам. А в основата на всичко стои подкрепата на съпруга ми, който винаги е вярвал в мен и в идеята.

Как се запали по планинарството? Спомняш ли си първите си по-сериозни изкачвания и усещането след тях?
Мариана: Още от дете съм пътувала много из България със семейството си. Някои от най-ранните ми спомени са от почивките ни в Родопите и разходките до Чаирските езера. Ярко си спомням усещането да тичам свободно из родопските поляни – това чувство на свобода ми е останало завинаги.
По-късно родителите ми започнаха да посещават ежегодно Джаз фестивала в Банско и покрай това често се разхождахме из Пирин. Спомням си как пътеката до езеро Окото – макар и само 10 минути – ми се струваше като истинско приключение и голямо постижение. Макар че родителите ми никога не са били запалени планинари, прекарвахме много време сред природата, и мисля, че именно това пося у мен любовта към планината.
Как се роди идеята за създаването на бранда Planinka.bg? Имаше ли конкретен момент, който те вдъхнови?
Мариана: Преди 10 години когато трябваше да работя върху дипломен проект реших, че искам да съчетая три неща, които много обичам – планината, дизайнът и книгите. Оттам и дойде идеята за Планинка.

Какво отличава Planinka.bg от останалите туристически и планинарски проекти в България?
Мариана: Смело мога да кажа, че това е дизайнът на книгите. Когато започнах проекта и търсех информация за различни планини, не можах да открия пътеводител, който да е едновременно полезен и с добър, ясен дизайн – такъв, който да улеснява възприемането на информацията и да ти е приятно да го разгръщаш. Именно това се опитах да създам с Планинка – съдържание, което е практично, но и красиво поднесено.
Промени ли се нещо в твоя подход към планините и работата по бранда след появата на твоите близначки?
Мариана: Определено настъпи голяма промяна, когато се появиха децата. От човек, който беше в планината почти всеки уикенд, изведнъж с месеци не можех да мръдна от града. Имахме изключително трудно начало – всичко останало просто мина на заден план.
Въпреки всички трудности през първите три години – безсънни нощи, умора, грижата за две бебета – никога не спрях да работя по Планинка. Даже когато близначките бяха едва на три месеца, издадохме книжката за Стара планина.
Този проект ми беше като спасителен пояс – нещо, което ме държеше заета, фокусирана и ми помогна да не потъна в следродилна депресия. Това беше начинът ми да запазя себе си.
Хубавото е, че с времето нещата се успокоиха – и за нас, и за децата – и започнах отново да се връщам към любимите си занимания и към планината.
Важно е да уточня, че говоря в множествено число, защото през всяка една трудност до мен е бил моя съпруг, освен, че се грижи за децата и ми помага с Планинка.
Как можем да запалим любовта към природата и планината у съвсем малки деца? Има ли „тайни трикове“ от личен опит?
Мариана: Не мога да говоря от личен опит, защото моите деца все още са много малки и тепърва ще се опитвам да ги запаля по планината. Но от това, което съм наблюдавала – и като дете, и около себе си – вярвам, че колкото повече време прекарват децата навън, сред природата, толкова по-естествено я заобикват. В един момент тя просто става част от тях – нещо напълно нормално и нужно, а не усилие.
Кои са любимите ти кътчета в България, които винаги препоръчваш на семейства с деца?
Мариана: Районът около Смолянските езера в Родопите е чудесен за семейства с деца – природата е много красива, има чист въздух и много възможности за леки разходки, които не са натоварващи, но въпреки това дават усещане за приключение.
Банско също е място, което всяка година посещавам. Оттам могат да се направят лесни преходи до хижа Вихрен, езеро Окото, Муратово езеро или просто разходки в подножието на Пирин. Наоколо има и много други забележителности за посещение.
Откъде ви хрумна идеята за създаване на малките книжки за планината? Каква е тяхната мисия?
Мариана: Много исках да създам нещо, което е едновременно красиво, полезно и добре написано. Целта ми беше да доближа хората до планината и да им покажа нейната красота, но и да ги подготвя по-добре. Често хората тръгват на преход без ясна представа къде отиват и какво ги очаква, което може да доведе до неприятни ситуации. Затова се постарах книжките да не са просто красиви, а и наистина полезни – включих конкретни маршрути, съвети и важна информация, която да помогне на читателите да се чувстват по-уверени и сигурни в планината.
Къде би ни препоръчала да се разходим това лято с деца – нещо живописно, но достъпно?
Мариана: Откакто имам деца, започнах да обръщам много повече внимание дали дадена пътека наистина е подходяща за деца – и вече мога по-реално да го преценя. Затова както в блога ми, така и в новия онлайн пътеводител за България (с над 320 интересни места), винаги посочвам подробности за маршрутите – колко са дълги, колко стръмни, и дали са подходящи за семейства.
Ето няколко маршрута, които са хем живописни, хем достъпни и приятни за разходка с деца:
- Хижа Мальовица
- Хижа Плевен
- Хижа Мусала
- Екопътека Бели Искър
- Екопътека Зорница
- Водопад Горица
- Екопътека Под пръските на водопада

А ако искаме да си поръчаме вашите пътеписи и планинарски книжки – откъде можем да ги намерим?
Мариана: Пътеводителите се предлагат онлайн в сайта ни www.planinka.bg
Като имаме няколко партньори, с които работим в София – Gifted Sofia; Brownies and Mountains; Национален природонаучен музей и във Велико Търново – Draka
Историята на Мариана е прекрасно напомняне, че майчинството не е край, а начало – на нова креативност, нова посока и ново разбиране за това какво можем да дадем на света.
Когато съчетаеш своето хоби с желанието да го споделиш, се ражда магия – пътеводител, който не просто показва маршрути, а разказва истории. И когато тези истории се случват заедно с децата ти, тогава пътеките не водят само през планините, а и навътре към теб самата.
Затова, ако някога сте си казвали „Сега не е моментът“, точно сега е. Може би не за осемчасов преход, а за кратка разходка. Може би не за голям проект, а за малка крачка. Но всяко движение в посока мечтата ни е точно толкова ценно, колкото изкачването на връх.
А ако се чудите откъде да започнете – Planinka.bg е чудесно начало.