Никулден е един от най-големите български празници, почитащ Свети Никола – покровител на моряците и рибарите и закрилящ корабокрушенците. Затова и рибата е неизменна част от празничната трапеза, и то не коя да е, а шаранът.
Откъде тръгва тази традиция и как се приготвя традиционният рибник, ще ти разкажа в следващите редове.
Защо се яде шаран?
Всъщност на Никулден може да се приготви всякаква риба, важно е тя да е покрита с люспи. Шаранът просто е звездата на празничната трапеза, тъй като от край време българите вярват, че тази риба е „слуга” на Свети Никола.
Поверието гласи, че веднъж, когато светецът плавал с лодката си в морето, се появили големи вълни, които пропукали дъното на лодката. Свети Никола успял да хване един шаран и да запуши дупката с него – така спасил себе си и всички останали на борда.
„На Никулден човек трябва да си почопли зъбите с рибя кост, макар и от боклука да я вземе.”
Важни обичаи при приготвянето на шарана
Няколко люспи от шарана се слагат в портфейла, за да привлекат пари. При почистването на рибата, обаче, също се внимава да не паднат люспите на земята, за да не „изпадне” и богатството на домакинството. А ако някой ги настъпи, то непременно ще се разболее.
След вечерята костите на шарана трябва да се хвърлят в течаща вода, да се закопаят в земята или изгорят – така всички в семейството ще са здрави през цялата година. Внимавай обаче да не изхвърлите костта от главата на рибата – тя се смята за лековита, тъй като има формата на кръст. Толкова, че чак се пришива към шапката на новороденото, за да го пази от болести и уроки. Надявам се този обичай да е останал в миналото и не ти препоръчвам да го правиш, освен ако не искаш бебето ти да понамирисва на риба чак до другия Никулден.
Виж още: Да съживим магията на коледните хлябове
Традиционен никулденски рибник
Рибникът е пълнен шаран с ориз, лук, орехи, стафиди, гъби, булгур – по желание. След това се увива в тесто и се пече – аз тази стъпка я пропускам и го пека без тестото, защото вкъщи всички предпочитат така. Оставям ти рецептата, която приготвяме вкъщи с баща ми всяка година.
Продукти:
* 1 цял шаран;
* 150 г ориз;
* шепа гъби;
* шепа орехи;
* 1 глава лук;
* 1 малък морков;
* подправки за риба;
* малко зехтин или олио;
* 1 лимон;
Начин на приготвяне:
1. Измий, изчисти, изкорми и приготви шарана за готвене. Сложи му сол, черен пипер и подправки за риба. Не забравяй да оставиш няколко люспи настрани да се изсушат, за да си оставиш в портфейла.
2. Запържи лука и морковите в нагорещено олио в тенджерка. Нарежи и добави гъбите, докато се задушат зеленчуците.
3. Добави ориза, запържи и добави вода (около 200 мл). Когато поеме водата, дърпаш тенджерката настрани от котлона.
4. Натроши орехите на малки парчета и добави към ориза.
5. Напълни рибата с плънката, заший я, сложи я в тавичка с малко олио и вода.
6. Нарежи няколко кръгчета лимон и ги сложи върху рибата. Ако имаш, можеш да сложиш и пресен розмарин.
7. Рибата се пече на 180-200 градуса до готовност.
Обредна питка
Освен шаран, на Никулден се приготвя и обредна питка, която се украсява с тематични за празника фигурки на риба, лодка и каквото още ти хрумне в стил „морско дъно”. А защо не и цялата питка да е във формата на риба? Предлагам ти една лесна рецепта, за чието изпълнение могат да помогнат и децата. Ако не от шарана, то гарантирано ще си хапнат от питката-шаран.
Продукти:
* 500 г бяло брашнo;
* 200 мл прясно мляко;
* 50 г краве масло
* 2 яйца (отдели единия жълтък за намазване на готовата питката)
* 1/2 кубче прясна мая;
* 1/2 с.л. сол;
* 1/2 с.л. захар;
* малко олио;
* 1 пакет сусам и маково семе за декорация;
Начин на приготвяне:
1. Затопли млякото. Прибави половината кубче мая, две супени лъжици от брашното и половината супена лъжица със захар.
2. Разтопи краве маслото, добави към него яйцата (без единия жълтък), разбъркай и добави към сместа с маята.
3. Пресей брашното.
4. Прибави го постепенно като разбъркваш към забърканата вече смес.
5. Добави солта, разбъркай хубаво, започни да го месиш до получаване на меко тесто.
6. Оформя се топка, която се намазнява с олио, покрива се с кърпа и се оставя да втаса.
7. След около час тестото се проверява дали е готово. Разделя се на две части.
8. От първата част се оформя тялото на риба като се разточва в леко продълговата и заоблена форма. Отделя се малко парче тесто, което се разточва на фитил и с негова помощ се оформя главата.
9. От втората част се правят опашка, люспи, уста и око. Опашката трябва да се оформи в триъгълна форма. От малко топче се оформя окото, което се поставя на главата. От още едно малко топче се оформя отворена уста.
10. От останалата част се разточва тънко тесто, от което ще се изрежат кръгчета за люспите. Може да се използва капачка или метален ринг за сладки. Люспите се подреждат от опашката към главата като леко се застъпват. Готовата питка се оставя така около 20-тина минути.
11. Питката се намазва с разбития жълтък, поръсва се със сусам и маково семе за декорация и се пече в предварително загрява фурна на 180 градуса.
Виж още: Най-любимите коледни сладкиши от цял свят
Семеен празник
Освен закрилник на моряците, Свети Никола е и покровител на семейството. По стари традиции на Никулден се организира родов празник и се канят всички близки – от роднини до съседи. Свещеник прекадява трапезата, взема опашката на шарана със себе си и оставя гостите да се веселят.
Е, тази година тържеството ще е в по-тесен кръг, попът няма да намаже рибна опашчица, но едно е сигурно – празникът ще е весел щом сме с най-близките и на масата има вкусна храна!