Акнето отдавна не е проблем само на тийнейджърската възраст. Страданието от него оставя болезнени следи не само върху кожата, но и в душата на хората с това заболяване, подлагащо на изпитание самочувствието и психиката им. Затова се срещнах с д-р Милена Генчева – специалист дерматолог с над 20-годишен опит, за да изясним характеристиките на активното акне, като явление и неговото лечение. Поговорихме и за последващите аспекти от него – като поствъзпалителната хиперпигментация или печално известните петна, чиито следи продължават да нарушават качеството на живот на всяка възраст.
Д-р Генчева диагностицира и прилага съвременна методология при лечение на всички видове кожни и венерически заболявания. Има подчертан интерес и опит в сферата на естетичната дерматология. Автор и съавтор е на публикации на различни международни и национални форуми.
От нея ще научим защо емоционалният стрес натиска спусък, който обостря самото акне и завърта в омагьосан кръг страданието и липсата на надежда, че съществува решение за него. Виж какви са стъпките, кои са грешките и какви са последните тенденции в лечението на едно от най-често срещаните хронични възпалителни кожни заболявания сред възрастните в световен мащаб.
Виж още: Най-ценните съвети за женско здраве от натуралната гинекология
Разпространение на акнето
Въпреки, че е възприето акнето да е характерно за периода на пубертета и младата възраст, то е значим проблем и за много възрастни. Акнето е осмото по честота заболяване в света. Около 9% от всички хора страдат от някаква форма на акне. 70% от заболелите са младежи, като преобладава мъжкият пол, и заболяването стартира на около 12-годишна възраст. Симптомите обаче могат да продължат до и над 25-годишна възраст, с повишена честота сред женския пол в тази възрастова група. В над 10% акнето персистира при жените и до средна възраст – акне на зрялата възраст.
Определена връзка в тежестта на клиничната изява има с рискови фактори, като фамилна обремененост, възраст и особености на обмяната на веществата, по-слабо с диета и пушене.
Консултиране и лечение
В дерматологичната практика пациентите са на възраст от 13 до 35 години. Консултират се най–често с оплаквания, съпътстващи заболяването, или проявени след отзвучаване на острата фаза – белези, трайно зачервяване и пигментиране на мястото на обривите, неравности. Пациентите на д-р Генчева споделят, че не се подобряват от нищо и търсят съвет, когато вече не понасят добре продуктите за лечение или не знаят какво да предприемат. А според нея
Самостоятелното третиране без поставена диагноза и професионална помощ води до отлагане във времето на подходящото лечение.
За съжаление, при невзети навреме мерки и влошено състояние, при почти половината от консултираните пациенти се налага медикаментозно лечение.
Закъсняла консултация няма, но своевременната подходяща грижа за проблемната кожа води и до по-бързи резултати, смята Д-р Генчева.
Тежестта не се определя само от броя и засегнатата площ. Дори комедоните могат да оставят белези. Ранното и ефективно лечение предпазва от трайни последици. Не само кистичното акне може да предизвика тежко увреждане на кожата, но и неправилното и твърде агресивно лечение на по-леките форми.
По-тежко изразено акне, нелекувано до момента, или неповлияло се от гелове, съдържащи агресивни съставки, достъпни без рецепта и лекарско предписание, може да бъде трудно повлияно и да изисква комплексен лечебен подход.
Ако за около 6 седмици не е постигнато подобрение в състоянието, е препоръчително да се потърси лекар и да се постави правилната диагноза.
Същото е добре да се случи и когато пациентът не е сигурен, че има акне, защото други диагнози, като розацея, периорален дерматит, фоликулит, медикаментозни реакции, болести на обмяната може да имат подобна клиника. Някои хормони и лекарства също могат да предизвикат акнеичен обрив.
Ако въпреки грижите акнето се влошава, и ако се формират кисти и нодули, според д-р Генчева именно съвет от дерматолог ще спести време в лечението, преди да има трайни последици.
Психологическото и емоционално въздействие
Акнето попада сред най-често срещаните кожни заболявания, и точно затова се приема за нормална част от развитието в периода на пубертета и се подценява сериозното влияние, което би могло да има върху качеството на живот на един млад човек в училище или в обществото. Предизвиква социални, физиологични и емоционални проблеми, подобни на тези при всички хронични здравословни проблеми. Само по себе си предизвиква стрес, липса на увереност и нарушава социалния живот. То отдавна не е само физическо заболяване.
Психологичните фактори могат да имат значима роля при акнето. Емоционалният стрес сам по себе си може да го обостри. Самото състояние може да бъде причина за фобии, ниско самочувствие, депресия. Психични заболявания като обсесивно–компулсивни разстройства и психози, и дори анорексия могат да бъдат основани на оплаквания, фокусирани върху акнето.
Дори леките форми на акне могат да бъдат притеснителни и смущаващи.
Психологичните и социални въздействия при пациенти с акне могат да са голям проблем, особено защото засегнатите са в решаващ период, когато развиват своята личност, споделя д-р Генчева.
За един подрастващ е много важно приемането от връстниците, което е силно свързано с физическия външен вид и привлекателност. Наличието на акне поражда трудности в общуването с другия пол, неувереност, срамежливост в училищното представяне, ограничава се изборът на професия, хобита, притеснения на интервюта.
Акнето се проявява от лека форма на невъзпалени лезии – комедони – отворени и затворени, по-тежка форма с възпалителни – папули и пустули, до тежка форма – кистични и възловидни болезнени обриви. Някои пациенти с много леки форми на клиника са убедени в тежестта и дори при отсъствие на обриви считат, че имат тежко акне и развиват проявите, описани по-горе.
Виж още: Въведение в гуа-ша масажа с Яна Псарянова
Постинфламаторна хиперпигментация
Често, в следствие от възпалителни дерматози, се променя оцветяването на кожата на мястото ѝ, наречено постинфламаторна хиперпигментация. Дължи се на натрупването на меланин в кератиноцитите и варира по интензитет. Възпалителните процеси в епидермиса стимулират производството на пигмент от меланоцитите и го предават на кератиноцитите в епидермиса. Обикновено се появява на изложените на ултравиолетово облъчване места. Счита се за временна хиперпигментация и може да бъде предотвратена чрез редовното използване на слънцезащита.
Лечението е трудно и е процес, продължаващ от 6 до 12 месеца, до постигането на желаните резултати.
Повърхностните промени се лекуват с депигментиращи средства за локална употреба – хидрохинон, азелаинова, коджикова киселина, аскорбинова киселина, трихлороцетна, гликолова киселина, ретиноиди. Някои от тези съставки, при неправилно прилагане в неподходяща концентрация, могат да предизвикат раздразнение и да има обратен на очаквания резултат – да засилят пигментацията. Те повлияват промените в повърхностните епидермални слоеве, но невинаги достигат до по-дълбоките нива.
Химичният пилинг отстранява най-повърхностния слой на кожата и открива по-гладък и тонизиран подлежащ слой. Лазерен пилинг и микродермабразио са методи за повлияване на по-дълбоките промени.
Иновация за третирането на постинфламаторната хиперпигментация е Thiamidol® – съставка, която компанията зад бранда Eucerin® – Beiersdorf, проучва в продължение на над 10 години и успява да отсее като най-подходяща за третиране на хиперпигментация при човешка кожа измежду 50 000 други тествани вещества. Днес патентованият от компанията Thiamidol® осигурява най-добрия баланс между отличен резултат и поносимост при всеки тип кожа.
Продуктите, съдържащи Thiamidol®, са подходящи за средна към дълбока пигментация за локална употреба, с много добро повлияване. Thiamidol® е най-мощният инхибитор на човешката тирозиназа – ензимът, отговорен за синтеза на меланина. Действа на първото и основно ниво – производството на меланина. Много сравнителни проучвания доказват ефикасността му, сравнена с хидрохинон 4%. За разлика от него обаче, Thiamidol® е безопасен за ползване неограничено време и от всички типове кожа.
DERMOPURE oт Eucerin
Eucerin представя единствените продукти на пазара, които третират не само активното акне, но и конкретно петната след него (постинфламаторната хиперпигментация), и предпазват от образуване на нови. Това са DERMOPURE Серум с тройно действие и DERMOPURE Защитаващ флуид SPF30.
Серумът с тройно действие съдържа уникалната, патентована съставка Thiamidol®, която ефективно контролира лъщенето на кожата и намалява интензитета на петната след акне. Формулата съдържа още салицилова киселина за намаляване на пъпките, както и Licocalcone A за предотвратяване по-нататъшната поява на пъпки и несъвършенства. Себум-регулиращата технология оставя кожата суха на вид и добре матирана за дълго време. Препоръчително е серумът да се нанася сутрин и вечер върху цялото лице след почистване. Първите видими резултати са налице само след две седмици употреба по два пъти на ден. Състоянието на кожата допълнително се подобрява в хода на целия препоръчителен курс от 12 седмици.
Защитаващият флуид SPF30 помага да се предотврати потъмняването на белезите след акне в резултат от излагане на слънце, докато контролира лъщенето на кожата. Съдържа ефективни филтри срещу ултравиолетовите лъчи тип A и B за слънцезащитен фактор 30. Антибактериалният декандиол помага да се предотврати появата на нови пъпки, а Licochalcone A успокоява раздразнената кожа. Немазната формула без аромат съдържа още себум-регулираща технология за дълготраен сух ефект и матирана кожа. Препоръчителната употреба е всяка сутрин, върху добре почистена кожа и през деня, колкото често е необходимо.
Важни стъпки за грижата на кожата при акне
Правилната грижа за кожата е важен аспект от лечението на акнето и предотвратяването на последствията от възпалителните процеси.
* Важно е редовното почистване от излишния себум и замърсяванията с продукт за ежедневна употреба, несъдържащ сапун и аромати.
* Тонизиране с продукт, отпушващ порите, без да изсушава и дразни кожата – тоник или мицеларна вода.
* При запушени мастни жлези и множество комедони се използва ексфолиант. Мазната кожа се почиства с продукти със салицилова киселина, сухата и смесена кожа – с продукти без киселини.
* Вследствие на активното третиране е важно поддържане нивото на хидратация на кожата, за да се овладее сухотата. Кожата е матирана, но става по-суха и чувствителна, затова част от грижата за акнеична кожа са продуктите за хидратация и интензивна успокояваща грижа.
* При силно омазняване и зачервяване се прилага специфична грижа – матиращ флуид, съдържащ салициловата киселина, която има кератолитично действие, редуцира комедоните, действа антибактериално. В комбинация с гликолова киселина има обновяващо действие, като подобрява и възпалителните обриви.
* Продукти, съдържащи бензоилпероксид, антибиотици или ретиноиди се прилагат вечер, по предписание от дерматолог.
* През деня, независимо от сезона, е задължителна слънцезащитата – кожата е по-чувствителна към слънцето и има риск от раздразнения и пигментации. За акнеична кожа са подходящи гел-крем или флуид – леки формули, които се абсорбират бързо и матират.
Светлината в тунела на страданието минава през търпение и доверие
Акнето е лечимо, уверява д-р Генчева, и ранните мерки са съществени за успешното му овладяване и превенция на поствъзпалителните белези. Своевременното лечение е най-добрата превенция на трайните последствия.
Основна част от успеха на лечението на акне е пациентът да е наясно със заболяването си, стадия и състоянието на кожата му. Повлияването отнема време и е трудно пациентът да остане оптимист. Съчетаването на локална със системна терапия предизвиква раздразнение и дехидратиране на кожата. Затова е нужно наблюдение, търпение и доверие в процеса.