“Днешните игри” – Книгата, която помага на родителите да изграждат връзка с децата си чрез игра

Колко интересно нещо сме жените – успяваме да се променяме по блестящи начини, да преоткриваме себе си, да влизаме в нови и нови роли. Днешната статия е посветена на една от любимите ни блогърки – Силвия (Сиси) Ангелова, която за първи път представихме преди появата на първото й момченце – Алек. Днес той вече е на 4 годинки, а родителството обогати Сиси по най-красивия възможен начин, като постави началото и на нейния творчески път с книгата “Днешните игри”.

В навечерието на тази статия Сиси очаква своето второ момченце и с голямо любопитство отново я поканихме да ни гостува, за да ни разкаже за своя път като мама предприемач, за игрите на нейното детство и игрите днес. Насладете се:

Виж и другата ни статия със Сиси: Как да организираш страхотно лятно baby shower парти?

Здравей, Сиси, мога ли да те помоля за начало да се представиш със свои думи?

СА: Здравейте! Аз съм Сиси – майка, мечтател, педагог и създател на съдържание в социалните мрежи. Обичам пътуванията из страната и чужбина и създаването на незабравими спомени – за мен времето, прекарано със семейството и дългите разходки сред природата са най-ценният дар! Създадох книгата “Днешните игри”, за да помогна на родителите да открият радостта от споделените моменти и да превърнат времето у дома в истинско приключение.

Сиси и нейният син Алек. Снимка: личен архив

Разкажи ми за твоето детство и кои бяха твоите любими игри?

СА: Израснах във времето, когато денят започваше с игрите на улицата и приключваше с “криеница” до последния лъч светлина. Обожавах “Стражари и апаши”, “Дама” и “Ластик”, но най-много обичах игрите, в които измисляхме собствени правила – те бяха най-забавните и най-интересните!

През 2021 година стана майка на прекрасния Алек. С какво майчинството те промени или какво отключи то в теб?

СА: Майчинството ми показа, че времето е най-ценният ресурс, който имаме, и че начинът, по който го прекарваме е от огромно значение. Отключи в мен търпение, за което не подозирах и ме накара да забавя темпото, да се радвам на малките моменти, които преди бих подминала.

Какво те вдъхнови да напишеш книгата “Днешните игри”?

СА: Вдъхновението дойде от един съвсем обикновен, но специален за мен момент. Една вечер Алек ме хвана за ръката и каза: „Хайде, мамо, да играем!“ Той нямаше нужда от играчки или специална подготовка – просто искаше да бъдем заедно, да се смеем, да измисляме истории и да създаваме нашите малки семейни ритуали.

Тогава осъзнах колко важни са тези мигове – не само за него, но и за мен. В играта се раждат най-ценните спомени, а връзката между родител и дете се изгражда точно там… в смеха, в любопитството, в споделеното време.

Така се роди идеята за “Днешните игри” – книга, която не просто дава идеи за занимания, а вдъхновява родителите да изграждат връзка с децата си чрез игра. Тази книга е отражение на всичко, което съм научила като майка и педагог – че най-интересните занимания са тези, които събират семейството и правят децата ни щастливи.

Опиши книгата със свои думи – как изглежда и какво съдържа?

СА: “Днешните игри” е цветна, интересна и пълна с вдъхновение. В нея има над 100 идеи за игри и занимания, които развиват моториката, вниманието и въображението на децата. Всяко предложение е консултирано с детски психолог, за да бъде не само забавно, но и полезно. Книгата е организирана в осем теми – от творчески занимания и научни експерименти до физически игри и семейни разкази.

Всяка глава съдържа идеи, които са лесни за изпълнение у дома, не изискват скъпи материали и са съобразени с различните възрастови групи. Някои игри насърчават физическа активност, други развиват креативност и въображение, а трети стимулират когнитивни умения като внимание и концентрация. Книгата е не само практичен наръчник, но и истински съветник за родителите:)

Разтвор от книгата “Днешните игри”. Снимка: личен архив

Защо избра това заглавие?

СА: Защото вярвам, че „Днешните игри“ са също толкова вълнуващи, колкото и тези от нашето детство. Често чуваме, че „днешните деца не играят, както преди“, но истината е, че те обичат да откриват, да творят и да се забавляват по същия начин – просто им трябва малко вдъхновение.

Заглавието е покана към родителите да преоткрият радостта от игрите и да покажат на децата си, че магията не е изгубена. Независимо дали става въпрос за класически игри, адаптирани за съвременния свят или нови активности, създадени с въображение и любов, идеята е една – да превърнем днешния ден в незабравимо приключение.

„Днешните игри“ не са просто занимания за малчуганите, а споделено време, което изгражда връзка, усмивки и спомени. Исках заглавието да носи именно това послание – че играта е жива, че днес, точно в този момент, можем да създадем нещо специално заедно с децата си.

Какво е твоето послание към другите родители?

СА: Най-важното нещо, което можете да дадете на децата не се купува – това е вашето време, вашето внимание, вашият смях. В света на безкрайни ангажименти и технологии понякога забравяме, че най-ценните моменти са тези, в които просто сме заедно – без телефони, без разсейване… само ние, заедно.

Игрите не са просто забавление, те са езикът, чрез който децата общуват, учат и се чувстват обичани. Не е нужно да имаме перфектен план или специални материали – понякога една възглавница може да стане лодка, а една кутия – замък. Най-важното е да влезем в техния свят – да се смеем с тях, да измисляме, да бъдем техните партньори в приключенията. Времето лети, но спомените, които създаваме сега, ще останат завинаги. Затова просто се отпуснете, играйте и се наслаждавайте на тези мигове – те са най-ценното наследство, което можем да оставим след себе си.

В книгата има прекрасни снимки на вас с Алек. Колко активно участваше той в създаването ѝ?

СА: О, той беше главният герой на всички игри! Всичко, което е в книгата, първо е изпробвано у дома – благодарение на него разбирах дали една игра е достатъчно увлекателна, забавна и подходяща за възрастта му.

Алек, вдъхновението и помощта зад книжката “Днешните игри”. Снимка: личен архив

Освен това, Алек допринесе не само с ентусиазма си, но и с въображението си – често започвахме една игра по план, а той я превръщаше в нещо съвсем ново, което правеше моментите ни още по-вълнуващи. Някои от най-любимите ми идеи в книгата всъщност са вдъхновени от неговите спонтанни хрумки!

Снимките също са част от нашето семейно приключение – исках да уловя истинските емоции, смеха и радостта, които тези игри носят. Всяко изображение в книгата е запечатан спомен от нашето време заедно!

Кои са любимите ви игри вкъщи? Как избирате на какво да играете?

СА: Обичаме да рисуваме с ръце, да строим кули и да измисляме собствени истории. Избираме на какво да играем според настроението – някои дни сме откриватели, други дни сме малки готвачи. Често следваме спонтанни идеи – ако навън вали, си правим „къща“ от одеяла и четем книжки с фенерчета вътре. А ако е слънчево, организираме състезание с препятствия на двора. Алек обожава и сензорните игри – месене на тесто, смесване на цветове с бои или дори „търсене на съкровище“ в кутия с ориз или брашно.

Една от любимите ни традиции е вечерната игра преди лягане – понякога си измисляме собствени приказки, в които всеки добавя по едно изречение, или си правим мини театър с плюшени играчки. Най-важното за мен е, че игрите не са просто забавление, а начин да общуваме, да учим и да създаваме спомени заедно.

На коя игра от нашето детство ти се искаше най-много да научиш сина ти?

СА: Определено „Стражари и апаши“! Вярвам, че тази игра носи едно особено вълнение, което трудно може да се замени с дигитални развлечения. Освен че е страхотно физическо упражнение, тя развива и стратегическо мислене, работа в екип и бързи реакции.

Като дете прекарвах часове, тичайки по улиците с приятели, измисляйки си тактики и криейки се зад ъгли и дървета. Днес животът на децата е доста по-различен, но вярвам, че ако им дадем възможност да опитат тези класически игри, те също ще ги заобичат.

Вече се запознахме и с „Не се сърди, човече“ – превърна се любима игра. Харесва му да хвърля зарчето и с нетърпение брои ходовете си, а аз използвам момента да го уча на стратегии и търпение, когато пионките му бъдат върнати в началото.

Как успяваш да вдъхновиш Алек да се занимава с игри, които развиват моториката и въображението?

СА: Ключът е в това да не го насилвам – давам му избор и го правя забавно. Ако една игра включва цветове, движение и малко изненада, шансовете да го заинтригува са огромни!

Като педагог с близо 10 години опит в работата с деца знам, че най-добрият начин да ги ангажираме е чрез любопитство и свобода на действие. Вместо да му казвам: „Сега ще правим тази задача“ се опитвам да представя заниманията като игра, която той самият иска да опита. Например, ако искам да насърча фината моторика, не му давам просто да реди мъниста, а му казвам, че ще правим „вълшебна огърлица за супергерои“ или „тайно съобщение с пластелин“.

Друг важен момент е моето собствено участие. Децата се вдъхновяват най-много, когато виждат, че и ние сме ентусиазирани и се забавляваме. Затова често играем заедно – рисуваме с ръце, строим кули от кубчета или измисляме истории с плюшените му играчки. Вярвам, че когато игрите са споделени, те не само развиват детето, но и укрепват връзката между нас.

Ако трябва да препоръчаш една игра от книжката на непознат, коя ще бъде и как се играе?

СА: “Вълшебната кутия” – вземете една кутия и я напълнете с различни предмети (текстури, играчки, малки изненади). Детето бърка вътре със затворени очи и опитва да познае какво държи. Това е забавна игра, която стимулира сетивата и развива фината моторика, като същевременно носи и много усмивки. За малките деца е чудесен начин да развият усещането си за допир и да учат нови думи, а за по-големите – да упражняват концентрацията си и да тренират познанията за предметите около тях. Освен това е супер лесна за изпълнение и не изисква специални материали.

Разкажи ни за процеса по създаване на книгата – кое беше най-трудно за теб?

СА: Най-трудното беше да избера кои игри да включа – има толкова много забавни занимания, че можех да напиша няколко книги! Исках всяко предложение да бъде не просто интересно, но и полезно за детското развитие. За мен беше важно да има баланс между класически игри от нашето детство, напълно нови идеи и активности, които насърчават креативността и двигателните умения.

Освен това, процесът на работа с детски психолог ми помогна да отсея игрите така, че да са подходящи за различни възрасти и да носят реални ползи.

Другото предизвикателство беше начинът, по който представям игрите – исках инструкциите да са ясни, но не сухи, а вдъхновяващи, за да може родителите да почувстват желанието да опитат още в момента, в който разлистят книгата. Работата по дизайна също беше важна – илюстрациите, снимките и оформлението трябваше да предават усещането за уют, топлина и забавление, което исках тази книга да носи. Като цяло процесът беше дълъг, изпълнен с много емоции и предизвикателства, но и с огромна любов и желание да създам нещо, което ще остане в семействата като вдъхновение за споделено им време.

“Днешните игри”. Снимка: Личен архив

Лесно ли намери партньори, с които да реализираш книгата?

СА: Истината е, че срещнах страхотни хора по пътя! Работата със Сияна Стоянова, като художник и илюстратор, беше истинско вдъхновение. Нейните рисунки напълно реалистично предават духа на книгата и я правят още по-привлекателна за читателите. А Наталия Баръмска направи чудеса със снимките – тя успя да улови емоцията и динамиката на нашето ежедневие, което прави книгата още по-лична и топла. Те не само допринесоха за визуалния аспект на книгата, но и вярваха в нея така, както и аз. За мен това беше истински вдъхновяващо и доказателство, че когато хората обединят усилия и страст към една идея, всичко е възможно!

Колко време ти отне от идеята до готовата книга?

СА: Няколко месеца – от първите записки до момента, в който държах книгата в ръце. Бях много мотивирана да завърша проекта навреме, защото исках всичко да бъде готово в началото на декември, преди Коледа. Знаех, че „Днешните игри“ ще бъде идеален подарък за всяко семейство и исках да дам възможност на родителите да я подарят на своите деца за празниците. Това беше допълнителен стимул за мен да работя усилено и да завърша книгата в срок. 

Имаш ли планове за продължение?

СА: Да, определено! Идеите за игри и занимания не свършват, а с порастването на Алек и с бебето, което очакваме през юни, съм сигурна, че ще откриваме нови интересни предизвикателства. Всеки етап в развитието на децата ще ми даде възможност да създам още по-забавни и полезни активности у дома. Така че, не изключвам възможността тези открития да се превърнат в основа за нов проект или дори следваща книга. 

Разтвор от книгата “Днешните игри”. Снимка: личен архив

Един съвет за финал към другите дами, решили да издадат книга?

СА: Не чакайте идеалния момент – започнете сега! Историите, които искате да разкажете заслужават да бъдат чути. Никога не е лесно да се решиш да реализираш такава идея, но вярвайте в себе си и в проекта си. Не се страхувайте да правите грешки, защото те са част от процеса – ако наистина вярвате в това, което правите, ще намерите начин да го постигнете. И не на последно място вярвайте, че вашата история има стойност и заслужава да бъде споделена със света!

Книгата “Днешните игри” можете да закупите директно от сайтът https://sisiangelove.com/shop/, както и да намерите в големите книжарници и онлайн платформи.

Стефи Стоянов
Стефи Стоянов
Майчинството е едно от най-интересните ми предизвикателства. Главата ми е винаги пълна с хиляди въпроси, а желанието да науча тайните на доброто родителство ме вдъхнови да поставя началото на този сайт. Щастлива съм да споделям с вас наученото от приключението, наречено „Майка на малко момченце".

Полезни статии, от които може би се интересувате

Коментари

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Най-четени статии