fbpx

Как да научим децата да пият сокове (+ 4 лесни и здравословни рецепти)

Малките деца могат да бъдат истински кулинарни критици. Претенциите им за храни са пословични, а родителите са изправени пред предизвикaтелството да им угодят, което често изглежда направо невъзможно. Но донякъде ги разбирам – и на мен да ми сварят броколи и моркови без никакви подправки или да ми поднесат безцветна круша няма да ме впечатлят достатъчно, за да поискам втора среща.

В днешния свят на полуфабрикати обаче, е от изключително значение децата да си набавят нужните витамини и минерали от природата, именно чрез плодовете и зеленчуците. И ако не са склонни да ги хапват, нарязани на парчета в чинийка, то тогава на помощ идват СОКОВЕТЕ. Като истински техен фен, ще ти предложа няколко изпитани рецепти за вкусни и здравословни плодови и зеленчукови сокове за деца (и майки, разбира се). А гаранцията за успех е оранжевият усмихнат мустак, идващ да изпие и твоята чаша.

Но понеже знам, че за някои малчугани дори консумацията на сок не е сред любимите „занимания”, имам няколко идеи как да изкушим и тях. 😉

деца сокове здравословни рецепти
Кредит: Freepik

Преди да преминем към рецептите, ти предлагам

3 бързи съвета как да накараме децата да харесат соковете

1. Включи ги в приготвянето на соковете – отидете заедно до магазина да купите продуктите, пригответе плодовете и зеленчуците заедно, нека децата ти ги подават, докато гледат как сокоизтисквачката работи (ако е безопасна и децата са по-големи, могат и сами да я използват).

2. Ако децата не харесат по-зеленчуковите сокове, то приготвяй ги в началото с по-голяма пропорция плодове в тях, за да привикнат вкусовите им рецептори.

3. Използвай любимите им чаши и добави по някоя шарена сламка, за да изглеждат по-примамливо.

„Това е добре за теб” не винаги помага

Колкото и да повтаряме на децата, че плодовете и зеленчуците са полезни за тях, те не разбират посланието по начина, който на нас ни се иска. Затова е много важно да съумеем да представим на детето важната информация така, че то да я възприеме. Това трябва да е съобразено и с възрастта. Ето няколко примера:

Дете 0-4 години: „Червените плодове правят сърчицето ти по-силно“; „Оранжевите храни ти помагат да виждаш по-добре в тъмното“;

Дете 5-6 години: „В жълтите храни има витамин C, който помага на раничките по кожата да заздравеят по-бързо“; „Сливите помагат на коремчето да работи по-добре и да смила останалата храна“;

Дете 7-12 години: „Антиоксидантите са много полезни за мозъка и се грижат за него. Те се съдържат в храни като боровинките и други, които са лилави и сини на цвят“; „Витамин А помага на очите, сърцето, дробовете и бъбреците да работят по-добре и го има в плодове и зеленчуци, които са оранжеви“;

Дете на 13+ години: „Зеленолистните зеленчуци са пълни с пробиотици, витамини и минерали. Без пробиотиците полезните бактерии в стомаха ни ще умрат. Тогава се разболяваме и не се чувстваме добре“; „Балансираното меню включва плодове и зеленчуци. Ако не включва достатъчно фибри и вода, може стомахът да се задръсти и да те боли. Мангото, например, съдържа и фибри, и вода, както и храносмилателни ензими, които много помагат“.

4 рецепти за вкусни и полезни сокове

За жалост, децата няма да бъдат спечели за каузата само с думите „вкусни и полезни”. Затова презентацията, която ще направиш, е от огромно значение. От сега казвам, че имената на соковете ми са ключови, защото кажеш ли „сок от портокал и МОРКОВИ” или „сок от БРОКОЛИ и КЕЙЛ”, ще се наложи да си ги изпиеш сама. Бъди креативна. Измисли освен интригуващи имена, роли на плодовете и зеленчуците, превърни ги в супер герои, които имат супер здравословни сили

1. Оранжев сок

Ето, например този оранжев сок е супер имуностимулиращ герой, който не се страхува от зима и студ! 😉

Портокалите съдържат витамин C; джинджифилът има антимикробни свойства, а куркуминът в куркумата прави клетките ни по-устойчиви на инфекции. За тази рецепта ще ти трябват:

* 3 портокала;
* 5 моркова;
* 2 ябълки;
* малко джинджифил;
* 1/2 ч.л. куркума;

2. Жълт сок

Това е най-лесният сок, тип лимонада. Пълен е с витамини и подготвя децата сравнително плавно за по-киселите и горчиви вкусове на зеленчуците, които им предстои да пробват. Ако вкусът е по-силен, винаги можеш да разредиш с вода. Състои се само от:

* 2 ябълки;
* 1/2 лимон;

3. Зелен сок

На зеления сок първоначално се гледа с голямо недоверие, навярно няма и да се хареса на всички, но хубавото е, че всяка една рецепта може да се модифицира и да се добави още някоя круша за сладост, например. Тук имаме цял отбор нутриенти – кейлът се бори с вируси и бактерии, крушите намаляват възпаленията, стъблото от броколите се бори с инфекциите, лимоните са пълни с витамин C, а краставиците са за допълнителна хидратация. Ето и пропорциите:

* 1 стъбло от броколи (без розичките, само стъблото);
* 1 краставица;
* 2-3 листа кейл (вместо кейл може и 1 шепа спанак);
* 3 круши (вместо круши може и ябълки);
* 1 лимон;

деца сокове здравословни рецепти
Кредит: Freepik
4. Червен сок

Пренасяме се на тропиците с един вкусен сок, съдържащ допълнителна съставка – сироп от бъз. Всички харесваме освежаващите лимонади с бъз през лятото, но можем да добавим сиропа и към соковете си не само за сладост, ами и заради полезните му свойства да „гони” болести и да помага с пресичането на настинки. Нужни са ти:

* 3 ябълки;
* 1 малко червено цвекло;
* 3 моркова;
* 1 к.ч. ананас;
* 2 ч.л. сироп от бъз (може и без него, разбира се);

Начини на приготвяне

Тъй като за всеки един сок ти трябва сокоизтисквачка, а методът на приготвяне е просто да измиеш, обелиш и нарежеш продуктите, искам да обърна специално внимание на видовете сокоизтисквачки.

Дълго време ми отне (и няколко счупени сокоизтисквачки) да разбера, че ако искам качествени сокове, то трябва да инвестирам в качествен уред. Затова искам да ти представя и моето откритие – пресоващата сокоизтисквачка Sana от Fresh Market, с чиято помощ изпробвах още веднъж рецептите, преди да ти ги споделя.

Ще кажа само най-важното за една майка – чисти се изключително бързо и лесно, има доживотна гаранция, направена е от безвредни материали и умело извлича всички полезни съставки на продуктите! А плюсът за мен беше, че в нея мога да приготвя не само сокове, но и сладка, любимия ми хумус, бебешки пюрета и дори паста! (О, и сокоизтисквачката се предлага в розово! 😉 )

Много хора не подозират, но именно от уреда, който използваме, зависи дали сокът ни ще е пълен с витамини и полезни свойства. Сигурно си чувала за „студено пресовани сокове” – именно с този метод се гарантира, че сокът ни съдържа всички нутриенти от плодовете и зеленчуците. Има обаче модели сокоизтисквачки, които загряват и окисляват соковете по време на изстискване и така увреждат полезните свойства на продуктите.

Друго важно нещо е материалът, от който е направена сокоизтисквачката. Има всевъзможни опции на пазара и ако все още нямаш или пък искаш да замениш стария уред, то гледай новият да бъде направен от безвредни за здравето материали (BPA free) също като тези на сокоизтисквачката Sana. Това гарантира, че не поемаме токсини само от лекарства, газове, козметика, но и от средата вкъщи – съдове за готвене, почистващи препарати, ароматизатори и др.

Консумация и съхранение

Прясно изцедените сокове са най-полезни именно, когато са прясно изцедени. Колкото по-дълго време стоят, толкова повече губят от своите вкусови и здравословни качества. Затова е добре да правиш количество, което ще бъде изпито веднага. Но ако все пак ти остане повече, съхранявай задължително в хладилник.

Сокът от моркови може да се съхранява 1 час в хладилник, след което изобщо няма да е така полезен, както би ни се искало. Този от ябълки по-добре изобщо не го прибирай в хладилника. Колкото повече престоява, толкова повече цветът му се променя и ще го видиш с просто око. Ако все пак искаш да го консумираш по-късно, добави сок от лимон, който ще удължи срока му на годност до 1 ден. Именно сокът от лимон може да бъде съхраняван най-дълго в хладилник – до 3 дни. Интересно е обаче, че сокът от цвекло е добре да не се консумира веднага след като се приготви. Най-добре е да се изчака поне 30 минути.

Ако все пак съхраняваш сок в хладилника, то най-добре е да бъде в стъклен съд, а не в пластмасов и задължително съдът да е затворен или покрит с нещо отгоре. Може сокът да бъде и замразен, но не се препоръчва да престоява повече от 48 часа преди консумация.

Мамми, ЧЕРПЯ ТЕ С ЕДИН ВКУСЕН ВИРтУАЛЕН ЗЕЛЕН СОК И стискам палци ДЕЦАТА ТИ да се превърнат в любители на плодовите и зеленчукови напитки!

__________________________________

* Материалът е реализиран в партньорство с Fresh Market.

Адриана Дечина
Адриана Дечина
Готвенето е моята страст, която споделям в кулинарния си профил Foodriana и тук с вас. Леля съм и на един малък разбойник, с който обичаме да готвим заедно и да създаваме нови рецепти.

Полезни статии, от които може би се интересувате

Коментари

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Най-четени статии