Новороденото бебе е вече в ръцете ни, изписват ни от болницата и по пътя към вкъщи осъзнаваме, че цялата отговорност за грижите и оцеляването на това малко човече е само в нас. И макар всичко вкъщи да е прилежно подредено и в очакване на бебето, а ние да сме прочели всички книги по темата и да сме посетили няколко курса за бременни, изведнъж всичко, което знаем и трябва да направим, ни излиза от ума.
За този критичен момент, в който се чудим откъде да започнем, сме подготвили следващите съвети. В тях акцентираме на грижата за бебешката кожа и основите на ежедневната хигиена. С нашите приятели от Friendly Organic сме подготвили и селекция от дерматологично тествана и хипоалергенна козметика за най-малките.
Защо кожата на новороденото изисква специални грижи?
Бебешката кожа е значително по-различна като функции и характеристики от кожата на възрастните и затова изисква специална грижа.
След раждането тя все още е незряла, много е чувствителна на всичко, което я докосва, и поема бързо мазилата, които поставим. Но също така и лесно се дехидратира. Потните и мастните жлези не са развити напълно, не синтезира достатъчно меланин, който ни предпазва от слънчевите лъчи. Имайки всичко това предвид, вече разбираме защо трябва да подхождаме внимателно към грижата за кожата и да избираме информирано какви продукти да използваме.
Виж още: Как да почистим дома си преди и след появата на бебето
Къпането – кога и как
След раждането бебето е покрито с верникс – предпазващ слой, който отпада през първите няколко дни. Затова е добре именно в тези първи дни мъничето да не се третира с измивни препарати и да не се опитваме да изтъркаме този слой, който играе ролята на бариера срещу външния свят. След изчезването на верникса, кожата продължава да има защитен липиден слой, който предпазва от алергени и замърсявания през цялата първа година.
И така – ритуалът на къпането. Да развенчаем митовете.
Абсолютно не е необходимо да къпем бебето всеки ден. Особено през първите 40 дни, когато според българските традиции цялото семейство и всички баби висят на главата на младото семейство да показват как се къпе бебе. Всекидневното къпане само допринася за унищожаване на защитните функции на кожата.
Истината е, че през първата година бебето цапа само дупето, устата и ръцете. Така че това са зоните, които изискват всекидневно почистване. Къпането като ритуал, който изгражда връзката между мама, татко и бебе и подпомага отпускането преди сън, може да се случва 2-3 пъти седмично.
Изборът на бебешки шампоан е изключително важен, защото комфортът във ваничката ще предначертае желанието за къпане и удоволствието от този процес и в бъдеще. Задължително той трябва да е предназначен за бебета – което означава, че е дерматологично тестван, не предизвиква парене на очите и не съдържа алкохол, фосфати и парабени. Бебешкият шампоан с органичен овес на Friendly Organic съдържа само най-качествени органични и натурални съставки, които почистват по естествен начин скалпа на бебето и отстраняват омазняване, прах и замърсяване. Успокоява кожата и помага при сухота и лющене на скалпа.
Масажът на бебето
Масажът е сред най-любимите и успокояващите моменти от деня, като често се използва след къпане/хигиена и преди нощното приспиване. С галенето на бебето засилваме емоционалната връзка помежду ни и показваме, че сме тук и го обичаме. Освен усещането за близост, масажът ни позволява по деликатен начин да хидратираме бебешката кожа, която е склонна към дехидратация, особено след къпане. За целта сложи малко бебешко олио в ръцете си и го затопли в длани, с кръгови движения погали гърдичките и коремчето и по дължината на ръцете и краката. След 2-3 месеца към масажа може да прибавиш и леки потупвания за стимулиране на кръвообращението, както и поставяне на бебето по коремче за изправяне на главичката.
Най-любимото олио на сина ми от раждането му е Friendly Organic Бебешко олио с органично масло от маслина и слънчоглед. Той определено харесва аромата, а аз факта, че е дерматологично тествано, хипоалергенно, не съдържа силикони, парафини и синтетични багрила, балансира и успокоява бебешката кожа. Подходящо е за всекидневна употреба, попива много бързо, а дозаторът с помпичка го прави супер удобен, когато ръцете на мама са заети или мазни.
Грижа за бебешкото дупе
Сигурно често чуваш, че през първите месеци бебе се гледа много лесно – трябва да яде, да спи и да му сменяш пелените. Това са трите основни неща – факт, но че е лесно, дори няма да коментираме. Всяка майка си знае какво й е… особено в началото. Но смяната на пелените определено е един от ключовите фактори. Когато говорим за грижа за кожата, освен избора на пелени, трябва да обърнем внимание на почистването, подсушаването и превенцията на кожни раздразнения.
Най-добрият вариант е след махане на мръсния памперс, да измием дупето на бебето под течаща вода. Макар педиатрите и дерматолозите да отричат мокрите кърпички, когато сме навън, те са истинско спасение – необходимо е обаче да са специални бебешки и без алкохол. След почистване на дупето подсушаваме със суха кърпа чрез потупвания и нанасяме крем срещу подсичане.
Дори и да няма видимо раздразнение на кожата, козметиката срещу подсичане има превантивен ефект срещу евентуален дерматит в тази област.
Важно е да нанасяме тънък слой, така че кожата да може да диша. Кремът против подсичане с органично масло от ший на Friendly Organic е богат на цинков оксид, който нежно защитава и възстановява кожата. Той е с много лека формула, която не се напластява на бебешкото дупе и създава защитна бариера срещу раздразнения. И от личен опит мога да кажа, че благодарение на този крем, нито веднъж не сме имали подсечено дупе.
Виж още: Наръчник за бебешкото ако – що е то и как да се справим с него и миризмата му
Грижа за зъбите
Детските стоматолози съветват миенето на зъбките да започне колкото се може по-рано. Така още с изникването на първите зъбчета ще учим детето на хигиена и изграждане на полезни навици. Първоначално може миенето да става с напръстник, после с четка, но винаги аксесоарите и пастите трябва да са съобразени с възрастта на детето, защото съдържат различни съставки.
И ако се чудиш коя е пастата, с която да отпразнувате появата на първото зъбче – отговорът е, разбира се, Friendly Organic. Органичната бебешка паста за зъби има естествен плодов аромат, не съдържа флуорид и е напълно безопасна дори при поглъщане – което е огромно облекчение за мама в първите месеци от изграждането на този навик. Естественият произход на калциевият лактат спомага за реминализиране на зъбния емайл и предпазва от кариеси. Тъй като пастата е специално разработена за бебета, съдържа екстракт от алое вера, който успокоява зачервените бебешки венци.
Миене на ръцете
И докато сме на тема изграждане на хигиенни навици – не бива да пропускаме миенето на ръцете, което се появява малко по-късно. Едно от най-забавните неща за сина ми е да си пуска сам чешмата, за да си измие ръцете. Когато започнахме да работим над този навик, не знаех дали сапуните, които използваме вкъщи, са подходящи за него. При положение че има специална козметика, шампоани и кремове за бебешка кожа, предположих, че трябва да има и специален органичен сапун за ръце, който да не изсушава малките ръчички, когато играят по 20 пъти на ден на чешмата.
Friendly Organic са помислили и за това с Натурален сапун за ръце с екстракт от органичен ориз и Натурален сапун за ръце с екстракт от лайка. И двата са подходящи за ежедневна употреба, като успокояват и овлажняват кожата на ръцете, имат балансирано pH и не съдържат химикали. Освен стандартната опаковка от 500мл, има и опаковка от 1000 мл, която е идеална за миене на ръцете по 20 пъти на ден.
Нека не забравяме, че в тези първи месеци от живота на нашето съкровище любовта и грижата, които му даваме, са жизненоважни за него. Затова и продуктите, които използваме, трябва да осигуряват именно нежна грижа и сигурност, да показват на нашето дете, че е в безопасност и мама прави най-доброто за него.
* Материалът е реализиран в партньорство с ИВЕНТАС, но мнението и обратната връзка са изцяло на нашите автори.