По това време на годината един от най-често задаваните въпроси между мамите е „Вие какво взимате за силен имунитет?”. Вече сигурно си се запознала с най-новите предложения на фармацевтичния пазар и си опитала какво ли не, за да предпазиш семейството от сезонните грипове. Но може би ще се съгласиш, че природата си остава най-добрият лечител. А кой я познава добре?
С всяка изминала година все повече родители се обръщат назад, към своето детство, в което бабите бяха като спешна помощ. Понякога гледаме с насмешка на техните методи, но истината е, че работят. Компресите с ракия и аспирин, както и горчивите билкови отвари не бяха най-приятното нещо на света, но без съмнение са ме излекували не един или два пъти. Сред бабините илачи за имунитет имаше и много вкусни попадения, които вярвам, че ще се харесат не само на теб, но и на твоето мъниче. Детската медовина от мед и прясно мляко, домашните нектари, прясно изцеденият сок от грозде – все любими неща, които укрепват имунната система.
Затова вади лист и химикал или си запази тази статия, защото тук съм събрала едни от най-ефективните бабини рецепти за добро здраве!
Виж още: Тайни от моята домашна билкова аптека
1. Чай от глухарче
Днес детокс чайовете са много популярни, като начин да се отървеш от токсините, които разболяват тялото. Чаят от глухарче има естествен детоксикиращ ефект. Той подобрява обмяната на веществата, освен това е много ценен за здравето на черния дроб, бъбреците и жлъчката.
За чай се използват както цветовете, така и коренът на глухарчето – той има още по-силно действие, особено за активиране на имунната система. Потърси сушени цветове или корени и ги добави към домашната си аптека. Чаят от тях, с малко мед, ще се хареса на всички вкъщи!
2. Чай от бъз (цвят)
Това е един от най-ценните чайове срещу простуда и грип. Цветът на белия бъз има противовъзпалително, антиоксидантно и противовирусно действие. Хубавото е, че може да откриеш сушен бъз в много билкови аптеки, дрогерии, дори супермаркети.
Как да си приготвиш чай от цвят на бъз? За една чаена чаша сложи 1 с.л. от билката. Остави я да се запари за 10-12 минути и се наслади на приятен вкус за силен имунитет.
Виж още: За силата на билките от първо лице – разговор с фитотерапевта Бояна Иванова
3. Отвара от шипки
Шипките са страхотен източник на витамин С, който ни е особено нужен през студените месеци. Не пропускай да направиш отвара за цялото семейство – 100 г сушени шипки се заливат с 1 л вряща вода. Запарват се за около два часа. Да се консумира по 1 с.л. след хранене.
Съхранявай отварата в хладилника и я използвай всеки ден, докато не свърши. Разбира се, колкото повече време минава, толкова повече се губят полезните ѝ свойства. Ако няма да я пие цялото семейство, можеш да направиш половин доза.
4. Чай от борови иглички
За него ти трябват сушени борови иглички. Знаеш ли, че те съдържат пет пъти повече витамин С от лимона? Освен това са богати на витамини А и К и съдържат 17 вида аминокиселини. Чаят от борови иглички предпазва от заболявания на горните дихателни пътища и е незаменим при кашлица.
Чаят се приготвя като в 200 мл вряща вода сложиш 1 с.л. сушени борови иглички. Дръпни от котлона и остави да се запарят за 10-12 минути. Този чай е чудесен за студените есенни и зимни вечери.
5. Еликсир от джинджифил, лимон и мед
Ето една рецепта от по-съвременните баби, които вече бяха открили джинджифила, когато аз бях дете. За да направиш тази имуностимулираща напитка се нуждаеш от:
* 3 лимона;
* 100 г пчелен мед;
* 50 г пресен корен от джинджифил.
Почисти джинджифила от кората и го нарежи на големи парчета. Постави го в блендер, заедно с нарязания на едро лимон. Получената смес започни да редиш в буркан, като слагаш един пласт смес и един пласт мед. Затвори буркана, разклати го добре и го остави в хладилника за 10-12 часа.
Хапвай от еликсира по 1-2 ч.л. от 1 до 3 пъти на ден. Сутрин можеш да даваш 1 ч.л. на детето преди да отиде на градина или училище. Еликсирът има имуностимулиращо и антивирусно действие.
Виж още: Билките като живи същества и как да се свържем с тях
6. Сироп от черен бъз
Щом дойде есен, вкъщи се появява вълшебната бутилка със сироп от бъз. По една чаена лъжица сутрин и вечер за децата, предпазва от грип и настинки. За да е по-забавно, разтвори сиропа във вода и ще се получи напитка с наситен розов цвят. Ти и таткото може да взимате по 1 с.л.. Хубавото е, че в България вече има много био производители на сироп от бъз, така че няма да те обременявам с дългата рецепта по приготвянето му.
7. Витаминозна бомба от сушени плодове
Може да се приготви с различни плодове, но ще ти споделя за рецептата, която най-често са ми правили като дете:
* 30 г сушени кайсии;
* 30 г сушени сини сливи;
* 30 г стафиди;
* 200 г орехи;
* 2 лимона;
* 150 г натурален мед.
Сложи всички съставки в един буркан и разбъркай добре, за да се смесят. Сложи буркана в хладилника и съхранявай витаминозната бомба там. Хапвай по 1 с.л. на ден преди хранене. Бурканът спокойно може да се използва от цялото семейство.
8. Детска медовина (мед + прясно мляко)
Един от най-приятните спомени през есента и зимата е как баба ми приготвя „детска медовина” и ми я сервира в глинена чаша. Разбира се, в тази напитка няма вино, а само голяма лъжица мед, разтворена в истинско топло прясно мляко.
За целта потърси 100% натурални продукти от някоя ферма, едно време и медът, и млякото си бяха такива. Затопли млякото и добави малко мед към него. Напитката е чудесна не само за подсилване на имунитета, но и за здравето на костите, подпомага храносмилането и се бори с безсъние. Гарантирам, че децата ще се влюбят в нея. Ти, като една съвременна мама, можеш да добавиш и щипка куркума в млякото и да му се насладиш през есенните вечери. Това е т. нар. „златно мляко”, което също подобрява имунитета. Не e подходящо обаче за деца, защото подправката е силна и специфична.
Виж още: Кои храни стимулират храносмилането?
9. Гроздов сок
Използвай факта, че все още сме в сезона на гроздето и направи прясно изцеден гроздов сок за всички вкъщи. Вече се продават малки преси, подходящи за домашни условия, с които да пресоваш гроздовите зърна и да се насладиш на една 100% натурална и полезна за здравето напитка.
Ако искаш да държиш болестите далеч, включи гроздовия сок в менюта на твоето семейство. Разбира се, не прекалявай с него, тъй като той е много засищащ и богат на захари. Сокът от грозде активира имунната система, бори се с умора и слабост, подобрява мозъчната функция.
За финал: Какво е запарка?
Запарката е най-лесният начин да си приготвиш билков чай. При нея билките се заливат с вряла вода (или се пускат в нея). Съдът се покрива с капак, за да се запарят хубаво билките и да отделят полезните си вещества. Запарката не ври на котлона! След като изтече посоченото време за запарване, чаят се прецежда и се пие.
За добър имунитет е важно да правиш малки крачки всеки ден – храни се балансирано и с радост; движи се; усмихвай се; прави това, което обичаш. Нали знаеш, мамми, здрав дух в здраво тяло! Не забравяй и бабините рецепти, не случайно са достигнали до нас!
______________________
* Сайтът Mammi и неговите материали не са предназначени за лечение, диагностика или предотвратяване на заболявания. Всички материали на Mammi са написани само с образователна цел. Винаги търси съвет от своя лекар или друг квалифициран здравен работник за въпроси, свързани с медицинското ти състояние, както и преди да предприемеш каквато и да е диета, упражнения или други програми, свързани с твоето здраве или това на членове на семейството ти.